D.I.C. Veritas

PTC, 21.08.2012., Коме сад смета Милорад Пуповац

Иво Јосиповић руши политички договор Срба у Хрватској, постигнут са идејом да буде прихватљив већинској Хрватској, каже Чедомир Антић. Бачена коска међу Србе у Хрватској, сматра Саво Штрбац. Без активне политике званичног Београда нема решења проблема, рекао Миодраг Линта.

Оштра полемика у Хрватској, између председника те земље Иве Јосиповића и лидера Српског народног вијећа Милорада Пуповца, добија шире размере, јер је подршку Јосиповићу упутило шест српских организација, које Пуповца оптужују за злоупотребе положаја и новца намењеног српској заједници.

Повод за сукоб било је писање недељника “Новости” који издаје Српско народно вијеће. У тексту названом “Осветник с Пантовчака” наведено је да је фирма чији је власник Јосиповићев пријатељ мимо конкурса добила посао убирања накнаде за музичка ауторска права. Јосиповић је одмах одговорио да иза напада на њега стоји Пуповац, којег је оптужио да злоупотребљава новине чији је издавач и да је “политички рекеташ”.

Зашто је Иво јосиповић одлучио да “прекине политичко пријатељство”, како то каже Пуповац, зашто су нека удружења Срба у Хрватској подржала председника Хрватске, а не свог сународника и ко ће од овог сукоба имати највише штете, на та и друга питања одговарали су гости емисије “Око 11”.

Директор Документационо-информационог центра “Веритас” Саво Штрбац рекао је да не верује да ће се положај Срба после овог сукоба побољшати, да је разлог сукоба у недоласку Пуповца и његових сарадника ове године у Книн, на годишњицу Олује.

“Јосиповић је добар правник и врло добро зна какви се спорови воде пред међународним судовима, и зна да ће у децембру ове године Хашки трибунал, онај кривични, донети жалбену одлуку поводом Олује”, рекао је Штрбац.

Хрватска више неће смети да на државном нивоу слави 5. август, каже Штрбац, и додаје да су Јосиповићу требали Срби, јер се СНВ огласило жестоким саопштењем са критикама на рачун Хрватске према Србији због односа током и после рата. “Требао му је Пуповац, политички пријатељ, као представник Срба, и они нису дошли па је то прелило код Јосиповића који зна шта се може десити ако остане пресуда, то је требало да би се ублажиле последице”, наводи Штрбац.

Председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта каже да то ипак није разлог сукоба, да је Пуповац рекао да се још нису стекли услови да се иде у Книн. “Ми сматрамо да представници Срба никада не би смели да иду на прославу Олује у Книн, и да не треба говорити ни о каквим условима, јер тамо се слави етничко чишћење српског народа”.

Проблеме извући из фиока

Чедомир Антић из Напредног клуба каже да је Јосиповић председник који отвара једно ново поглавље у односима Србије и Хрватске.

“Сада се тражи од Срба да постану политички Хрвати, да тако испуњавају своја права, али Србија мора да стане иза Пуповца. Јосиповић је добио изборе, тако и Пуповац, много тога није добро, али Пуповац има мандат српског народа у Хрватској, видите, нису остварена права на станове, на повратак, нису обновљени Котари, има пуно разлога да Србија сада тражи објашњење од Хрватске и наступи дипломатски”, каже Антић.

“Агресија је у политици често присутна, али хистерија коју смо видели код Јосиповића никако није приватљива”, рекао је Антић.

Линта наводи да је суштинско питање да се из фиока извуку темељни проблеми, отета имовина, стечајна права, питања несталих, ратних злочина, економског развоја, контратужби. “Ми тражимо да званични Загреб и Београд пронађу решења, а неприхватљиво нам је да се званичници, као што је радио режим Бориса Тадића, само сликају”.

“Ето прилике за дијалог, и да његов темељ буде Бечки споразум о сукцесији”, рекао је Линта.

Бачена коска међу Србе у Хрватској

Штрбац, међутим, каже да српска удружења уместо да иду на суштински дијалог, они су сву своју оштрицу напада окренули према Пуповцу и његовом етно бизнису. “Јосиповић је паметан, мудро је окренуо Србе на Србе, бачена је коска, и сада је из вида изгубљено то да нама Србима треба почетак решавања проблема, али не тако да се Пуповац избаци из игре, јер су други од њега гори сто пута”.

Александар Милошевић, из СНВ, који се у емисију укључио из Хрватске, каже да је изненађен и разочаран.

“Ако у Хрватској постоји човек који не би требало да користи реч рекет, онда је то свакако Иво Јосиповић, човек који је налупао стотине квадрата у центру Загреба, па и кеша, главни аутор и лобист закона о интелектуалном власништву, чије је спровођење поверено предузећу где је радио и његовом пријатељу. Повод је било критичко писање наших новина, које нису мањинске, а ми хоћемо да будемо равноправни, да учествујемо у друштвеном животу. Председник овакве речи као сада никада није користио према некој групацији, па ни екстремним странкама. Питам се ко су те организације које су стале уз Јосиповића, мислим да их има више него чланова…има маргиналних странака, фантомских организација”, рекао је Милошевић.

Срби у Хрватској имају политички договор, каже Антић, и он је био постигнут са идејом да буде прихватљив већинској Хрватској, а Јосиповић га управо сада руши.

“Редакција Српских новости има људе који одавде пишу, то дакле смета Хрватској, та Пуповчева идеја интеграције Срба и Хрвата сада је банкротирала…Хрватска има много празника, Срби су своју заједницу малтене добили као невладину организацију, па зашто мора баш да слави дан када је скоро две хиљаде Срба убијено”, каже Антић.

Линта понавља да је суштина приче у људским правима. “Рекли смо дајте Бечки споразум, анекс Г у којем се тражи повратак права на децембар 1990 године. Ми смо тражили од Пуповца и Станимировића да подстакну то питање, да се афирмишу кључни проблеми… а Пуповац је марта 2011. Ишао са Саборском делегацијом у Берлин и Брисел и говорио да нема проблема у Хрватској, па су затворени преговори и ми смо изгубили шансу да проблеме са циљем истинског помирења афирмишемо”.

Проблем српског нејединства, не само у Хрватској, јесте кључна ствар, наводи Штрбац.

“Џакули и онима који су ишли на прославу Олује, па и онима који сада тамо говоре да је Олуја била праведна, ја кажем закључак суда УН да је то удружени злочиначки подухват, ми идемо сами испод тога што је на међународним судовима установљено, ми то не користимо и не градимо заједничку будућност”, тврди Штрбац.

После рата Србима је много тога ускраћено, каже Штрбац, и “сада се ради једна студија како да се сви оштећени обештете, а ми имамо догодине у јуну главни претрес о томе ко је над ким учинио геноцид”.

“Треба нам мало јединства и мало пара да остваримо све, и политичку аутономију по стандардима ЕУ”, каже Штрбац.

Антић каже да је суштина у томе шта каже званични Београд и како се реагује на одређене притиске.

“Не верујем да су Срби у Хрватској подељени, у већини су незадовољни, ова група сада која је против Пуповца жели да узме новац, и штета је што је тако”, каже Антић.

“Штета је што данас као помиритељ наступа човек који је тражио да у Крајину уђу у Осијек и Краловац 93 године”, сматра Антић.

Линта закључује да није могућ помак у решавању проблема без активне политике Србије. “Ниједна Хрватска влада председник нису до сада показали вољу да се проблеми решавају, па је сада потребна једна нова политика и са стране Србије, да се коначно пронађу решења”.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.