D.I.C. Veritas

RTS, 04.03.2013., Наставак српско-хрватског дијалога

Србија и Хрватска формираће заједничку мештовиту комисију која ће се бавити решавањем отворених питања две државе, договорено је на састанку министара спољних послова Србије и Хрватске, Ивана Мркића и Весне Пусић.

Министар спољних послова Србије Иван Мркић, који борави у посети Загребу, састао се са хрватским председник Ивом Јосиповићем и шефицом дипломатије Весном Пусић. На састанку двоје министара спољних послова договорено је формирање заједничке мешовите комисије која ће се бавити решавањем отворених питања двеју држава.

Најављени су и редовни министарски сусрети на сваких шест месеци, а са састанка је поручено и да ће питање међусобних тужби за геноцид доћи на ред.

Према речима хрватске шефице дипломатије, “ствари имају свој редослед” и постоји спремност да се то питање стави на дневни ред, али потребно је прво решити питања несталих, процесуирања ратних злочина – на којима се већ ради.

“Поједностављено речено, ходамо ка тачки да одустанемо од тужби, али потребно је неки пут да пређемо”, додао је Мркић, одговарајући на питањеТанјуга.

“Нормално је да нам је то циљ. Не бисмо волели да се тим тужбама и процесуирањима развијају стања која не доприносе здрављу ни једне од две нације”, казао је српски шеф дипломатије.

Пусићева је рекла да је прво питање које би требало решити питање несталих, а канцеларије за нестале убудуће ће радити “под кишобраном” мешовите комисије.

Кад је реч о процесу евроинтеграција, министарка Хрватске, чија земља ће 1. јула постати чланица Уније, истакла је да “Хрватска подржава став да Србија треба да добије датум почетка преговора” и да је “на становишту да је пут сваке земље у региону ка ЕУ користан не само за ту земљу, већ и за регион и стабилност региона”.

Шефови дипломатија две земље разговарали су и о, како су рекли, низу конретних корака у вези са пограничним режимом кад Хрватска уђе у ЕУ и очекују да ће до 1. јула све бити дефинисано. Такође, било је речи о заједничким прекограничним пројектима, који би се финансирали из фондова ЕУ.

“Улазак у ЕУ је важан корак за Хрватску, али апсолутно и за Србију и за све наше суседе, јер на западну границу Србије долази ЕУ и представља емпиријски доказ да је то могуће у нашој регији”, рекла је Пусићева.

Хрватска даје пример

Према Мркићевим речима, Хрватска крчи пут свима нама и даје нам пример, а Србија се нада да ће средином године добити датум и чини све што је у њеној моћи да то и постигне.

“Прошли смо кроз сва питања међусобних односа која су сада важна. У приступу полазимо од тога да процењујемо садашњост и шта нам је најприоритетније. Окренути смо ка будућности, стварима које ће донети корист обема државама. Суседи смо. Како кажу – ‘суседе и рођаке не можеш да бираш', већ да се усклађујеш и добро сарађујеш”, казао је Мркић, изразивши наду да ће односи Београда и Загреба бити “узор на Балкану”.

На новинарско питање како да односи буду узорни кад још нема ништа од сусрета шефова две државе, Томислава Николића и Иве Јосиповића, Мркић је рекао да све ове сусрете схвата као један припремни рад који ће у једном тренутку бити крунисан.

“Ја, свакако, нисам овде супротно жељи мог председника. Напротив”, истакао је Мркић и закључио да ће “сасвим сигурно доћи до тога”.

Министар спољних послова Србије Иван Мркић састао се и са председником хрватског Сабора Јосипом Леком. Њега ће током дана примити и хрватски председник Иво Јосиповић.

Премијери Србије и Хрватске Дачић и Милановић договорили су се приликом последњег сусрета у Београду да се активира рад заједничких комисија које би се бавиле различитим проблемима попут избеглица, процесуирања ратних злочина, граница, тужби, несталих, али и пензија, имовине предузећа, сукцесије.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.