D.I.C. Veritas

RTS, 09.03.2014., Provera potpisa protiv ćirilice

Hrvatski Ustavni Odbor predložio je Saboru da zatraži od vlade proveru potpisa koje je za referendum o ćirilici prikupila desničarska organizacija Štab za odbranu hrvatskog Vukovara, prenosi “Tanjug”.

Ministar uprave Hrvatske Arsen Bauk smatra da bi provera potpisa mogla da potraje dva meseca. Kako je objasnio za portal 24 sata, potreban broj potpisa za referendum je 10 odsto od ukupnog biračkog tela, što je oko 450.000 potpisa.

“Postoje rasprave oko toga da li u taj broj ulazi i dijaspora ili ne… Ako bude takve dileme, to će rešiti Ustavni sud”, rekao je Bauk i dodao da će vlada, ako provera bude trajala duže od dva meseca, obavestiti javnost zbog čega je tako.

Vladimir Šeks, predstavnik najveće opozicione stranke HDZ, koja se povezuje sa Štabom, podržava proveru potpisa.

Šeks za zaustavljanje procedure referenduma okrivljuje premijera Zorana Milanovića jer je, kako kaže, kao predsednik vlade stvorio takvu klimu i okruženje kada je svojim izjavama upućivao javnost da treba zanemariti ovu “narodnu inicijativu”.

Ipak, poslanik Milorad Pupovac (SDSS) ocenio je da je ta inicijativa povezana za onom o bojkotu “srpskih proizvoda” navodeći da je jedan portal objavio popis trgovina, “čime smo debelo prešli crvenu liniju” i upitao “nije li to fašizam”, preneo je hrvatski RTL.

“Ne možemo se ponašati kao vatrogasac koji na dojavu o požaru prvo istražuje ko ga je zapalio. Možda nemamo dobrog premijera, a ni Sabor, ali nemojmo se praviti ludi. Reč je o blokadi političkog sistema, pravosuđe blokira skupštinu, a skupština pravosuđe”, rekao je Pupovac, piše zagrebački Jutarnji list.

Vukovarski štab je u decembru prošle godine skupio, kako su saopštili, više od 600.000 potpisa za referendum na kojem traži da se ravnopravna službena upotreba jezika i pisma nacionalnih manjina ostvaruju u lokalnim sredinama gde njihovi pripadnici čine najmanje polovinu stanovništva, umesto trećinu, što je sada slučaj.

Ova organizacija prethodno je bila inicijator protesta u Vukovaru gde su sa zgrada državnih institucija skidane i lomljene dvojezične, ćirilično-latinične table, što se kasnije proširilo i na druge sredine u Hrvatskoj.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.