Ni 29 godina od zločina u selu Gošić kod Knina, gdje je ubijeno sedam srpskih civila prosječne starosti 70 godina, niko nije kažnjen, baš kao ni za likvidaciju devetoro civila u obližnjim Varivodama, počinjenu nakon zločinačke hrvatske vojno-policijske akcije Oluja, saopšteno je iz Dokumentaciono-informacionog centra Veritas.
Iz Veritasa podsjećaju da su 27. avgusta 1995. godine u Gošiću ubijeni članovi porodice Borak Savo (70), Vasilj (68), Grozdana (75), Marija (81), Kosovka (77), Milka (75) i Dušan (56).
Kako ukazuju iz Veritasa, mjesec dana kasnije, 28. septembra 1995. godine, u Varivodama je ubijeno devet srpskih civila čija je prosječna starost bila 67 godina, a likvidiran je i Uglješa Ilijašević (54), čijeg imena nema na spomeniku žrtvama u tom selu.
– Svi ubijeni bili su civili, a u tim selima, ni u vrijeme rata ni u vrijeme ubistava, nije bilo nikakvih ratnih aktivnosti. Ostali su zato što nisu htjeli napustiti svoja ognjišta i što su povjerovali Tuđmanovim pozivima da svima koji nisu `okrvavili ruke` garantuje imovinsku i ličnu bezbjednost – navodi se u saopštenju.
Međutim, kako ističu iz Veritasa, svi koji su ostali ubijeni su iz vatrenog oružja iz neposredne blizine u dvorištima, na kućnim pragovima ili u kućama.
– U namjeri prikrivanja zločina, hrvatska policija ih je tajno pokopala na kninskom groblju pod oznakom `nepoznat` iako su znali njihov identitet. Njihova tijela su u proljeće 2001. ekshumirali haški istražioci među posmrtnim ostacima 301 lica, koliko ih je bilo pokopano na kninskom groblju, svi iz vremena Oluje i postoluje – navode iz Veritasa.
Prema njihovim riječima, ova ubistva su relativno brzo procesuirana, tako da je Županijsko državno tužilaštvo u Zadru već 1996. podiglo optužnicu protiv šestorice bivših hrvatskih vojnika zbog krivičnog djela ubistvo iz koristoljublja.
– Iste godine Županijski sud u Zadru, iako su četvorica optuženika u istrazi priznala ova djela, oslobađa ih optužbe u nedostatku dokaza – podsjećaju iz Veritasa.
U saopštenju se dodaje da je Vrhovni sud Hrvatske ukinuo prvostepenu oslobađajuću presudu i slučaj vratio na ponovno suđenje
– Tokom ponovljenog suđenja pred Županijskim sudom u Šibeniku zastupnik optužbe je 13. februara 2002. odustao od optužnice protiv svih optuženih uz obrazloženje da su došli do saznanja ko bi mogao da bude počinilac ubistava u Varivodama i Gošiću, najavljujući novu istragu – navode iz Veritasa.
Međutim, kako kažu, ni 29 godina od zločina, nema optuženih ni osuđenih za ubistva civila u Varivodama i Gošiću, kao ni za mnoga druga ubistva srpskih civila u “postolujnim” vremenima u susjednim selima.