D.I.C. Veritas

Slobodna Dalmacija, 14.09.2016., Životni pad šibenskog ratnog junaka: U NATO-u je mogao vrata otvarati nogom, a sada ratuje sa somalskim piratima da prehrani četvero djece

U nastavku suđenja za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima u bivšem šibenskom vojnom zatvoru Kuline nije se pojavio Željko Maglov, jedan od četvorice okrivljenih, koji je preko svog odvjetnika Nediljka Ivančevića opravdao svoj nedolazak, poručivši da se trenutačno nalazi u Somaliji, gdje se, u angažmanu jedne britanske kompanije, bavi pružanjem fizičke zaštite na brodovima.

Maglov je, doznajemo od nekolicine njegovih prijatelja, bio prisiljen otići “tući se s piratima” zato što doslovno nema od čega prehraniti svoje četvero djece. Prema onome što je njegov odvjetnik kazao sucu Mlađanu Prvanu, bivši pukovnik HV-a trebao bi se u Hrvatsku vratiti krajem listopada, a u Somaliju je otišao sredinom kolovoza.

Neobičan je to razvoj životne situacije za čovjeka koji je imao veliku perspektivu u vojsci, mogao je u “NATO-u otvarati vrata nogom”, kako nam je ispričao jedan njegov prijatelj. Sve je trajalo dok nije zabrazdio u kriminal te je posljednjih 20-ak godina veći dio vremena proveo po sudnicama i zatvorima.

Danas 55-godišnji Maglov, kojemu je kao inženjeru telekomunikacija početkom devedesetih bilo punuđeno preuzimanje čelnog mjesta šibenske pošte, što je odbio priključivši se Hrvatskoj vojsci, svoj je prvi čin, i to poručnika, nakon pristupanja vojsci u rujnu 1991. godine zaslužio u svibnju 1992. godine. U kolovozu 1995. godine postaje pukovnik. U početku je bio u 113. brigadi, da bi potom otišao u 72. bojnu Vojne policije, a u ožujku 1993. postaje zapovjednik 73. bojne VP.

Koliko je bio cijenjen u tadašnjem vrhu HV-a, govori i to da su ga 1995. poslali na školovanje u Ameriku, i to na West Point, odakle se godinu dana poslije vratio kao najbolji student, s titulom počasnog pukovnika nacionalne garde Alabame i počasnoga građanina Georgie.

Prema podacima koje je prije nekoliko godina objavio jedan dnevni list, Maglov je nositelj brojnih odlikovanja, pa je tako odlikovan Redom kneza Domagoja za junaštvo, Spomenicom Domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti te Hrvatskim pleterom.

No, njegova blistava vojna karijera zaustavljena je 1998. godine kada je umirovljen nakon što je optužen kao predvodnik skupine koja se bavila krijumčarenjem automobila, šećera i ulja iz BiH u Hrvatsku. U tom je slučaju na Županijskom sudu u Splitu bio osuđen na godinu i tri mjeseca zatvora, no slučaj je sredinom 2014. godine otišao u zastaru pa nikad nije pravomoćno okončan.

Maglov je nekoliko puta bio procesuiran zbog zlouporabe narkotika, a i sam je u javnim istupima tvrdio da se na heroin navukao dok je krajem devedesetih bio u pritvoru na splitskim Bilicama.

– U godinu dana intenzivna drogiranja, sram me reći, na heroin sam potrošio blizu 100.000 eura. No nikada mi nije palo na pamet dilati, kao što su me optuživali. Počelo je tako da su me povremeno častili, a heroin sam počeo uzimati svakodnevno kada sam dobio zaostatke plaće – rekao je Maglov u srpnju 2007. novinarima Jutarnjeg lista, nakon što je imao još jedan u nizu sukoba sa zakonom.

Posljednja prijava o kojoj se pisalo u medijima, a tiče se Maglova, bila je ona šibenske policije iz kolovoza 2014. godine u kojoj ga se sumnjičilo da je 1995. godine zloupotrijebio svoj položaj u vojsci omogućivši obitelji vojnika kojem je bio zapovjednik da koristi prava koja joj nisu pripadala, čime je državni proračun oštećen za 2,9 milijuna kuna. Nije nam poznato što se dogodilo s tom prijavom.

Kakav životni put!
1991. – u rujnu pristupa Hrvatskoj vojsci i dragovoljno brani domovinu
1992. – dobiva svoj prvi čin i to poručnika
1993. – postaje zapovjednik 73. bojne VP
1995. – postaje pukovnik
1996. – vraća se s jednogodišnjeg školovanja iz Amerike, i to s West Pointa, gdje je bio najbolji student
1998. – umirovljen nakon što je optužen za šverc automobila, šećera i ulja iz BiH u Hrvatsku, a nakon toga je više puta bio procesuiran zbog zlouporabe narkotika

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.