D.I.C. Veritas

SNV, 20.11.2014., Zabrana komemoracije u Glini je protutustavna

- Gradsko vijeće grada Gline 21. oktobra, na prijedlog kluba HDZ-a, HSP-a Ante Starčević i HSS-a, donijelo je odluku kojom se zabranjuje komemoriranje na mjestu strašnoga zločina koji je počinjen 1941. u dva navrata na mjestu gdje je bila pravoslavna crkva Rođenja presvete Bogorodice. Ovime je stvorena sramotna, bezdušna i bezumna situacija – rekao je Milorad Pupovac na aktualnom prijepodnevu Sabora.

Riječ je o Crkvi u kojoj 29. na 30. jula 1941. godine pobijeno 200 muškaraca nasilno dovedenih iz Topuskog, i gdje je u dvije noći, 3. i 4. augusta 1941. godine, pobijeno 800 ljudi s područja Kotara Vrginmost. Nakon što je glinska vlast 1995. godine preimenovala Spomen dom koji se nalazio na mjestu crkve uništene nakon zločina u Hrvatski dom, sada je Gradsko vijeće donijelo odluku da se ne ova tragedija ne smije komemorirati.

Milorad Pupovac ističe kako se ovim krši članak 325. Kaznenog zakona RH koji svako negiranje ili značajno umanjivanje žrtava genocida smatra kažnjivim djelom s kaznom zatvora do tri godine. A skidanje spomen ploče u spomen na zločin sa imenima žrtava, što su učinile gradske vlasti 1995. godine, potpada nedvojbeno pod taj članak.

- Pretpostavljam da se Vijeće srpske nacionalne manjine obratilo Ministarstvu uprave koje je dužno prema proceduri ocijeniti zakonitost i ustavnost takve odluke Gradskog vijeća i obratiti se Ustavnom sudu. Ovaj politički čin, slažem se, ružan je i tužan, jer to su stvari koje ne treba dovoditi u vezu sa hrvatskim narodom nego sa zločincima koji su to radili u svoje ime. I za to neki su prošli kažnjeno, a neki nekažnjeno. Ne vidim zašto bi se od toga bježalo. Mene kao Hrvata to ne opterećuje, treba opterećivati one koji su to počinili, koji su stajali iza toga, a ti s današnjom hrvatskom državom nemaju nikakve veze. I u Ustavu koji je donesen 1990. godine smo se vrlo mudro i pametno ogradili od tog razdoblja. Sve nakon toga je pitanje građanske kulture, pristojnosti, ljudske duše, a to je nešto što se ne može propisati. Ja ne mogu pozivati, kao premijer, na građanski neposluh, ali mi poštujemo pijetet svake žrtve, nedužne žrtve, pa ćemo to tako raditi i u ovom slučaju – rekao je premijer Zoran Milanović.

Dobar dan, koje ste nacionalnosti?

Na objedinjenoj saborskoj raspravi o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izborima zastupnika u Sabor, Milorad Pupovac je naveo kako Klub zastupnika SDSS-a podržava da se otvori proces za uvođenje preferencijalnosti, kao dijela izbornog modela. Također, U SDSS-u podržavaju razmišljanja da nositelji liste ne moraju nužno biti prvi stranački ljudi, kao do sada, nego da se u skladu sa principom preferencijalnosti to odnosi na potencijalnu volju birača, koja će biti iskazana nakon izbora. Isto tako, podržavaju nevladine organizacije i predstavnike klubova koji smatraju da je neophodno da se poveća udio žena u saborskim klupama na način da se zakonom propiše kvota po kojoj bi najmanje 40 posto žena bile zastupnice u Saboru.

- Po pitanju biračkog prava manjina, potrebno je otkloniti slabosti da se biračima pripadnicima nacionalnih manjina na biračkom mjestu javno narušava princip privatnosti, što se narušava time da trebaju pred svim ljudima u dvorani reći koje su nacionalnosti. Takva situacija je protivna Ustavu. Ako se već želimo držati Ustava, držimo se članka 15. stavak 3. koji kaže da pripadnici nacionalnih manjina pored općeg biračkog prava trebaju imati i pravo da biraju svoje zastupnike, kao i posebno biračko pravo. Treba također razmisliti da li to treba važiti za sve manjine ili samo za one koje se odnose do 1,5 posto, da bi se sačuvala ravnoteža u odnosima između političkih stranaka, prije svega stranaka desnog i lijevog centra – rekao je Pupovac.

AUTOR: Mirna Jasić

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.