D.I.C. Veritas

SRNA, 03.01.2013., ЦИЉ – ЧИШЋЕЊЕ БИРАЧКИХ СПИСКОВА

БЕОГРАД, 3. ЈАНУАРА /СРНА/ – Примјеном новог хрватског Закона о пребивалишту биће избрисано око 750.000 грађана, од којих велики број Срба, што упућује на закључак да се “ишло” у измјене да би се ишчистили бирачки спискови у Хрватској, оцијенио је директор Документационо-инФормационог центра “Веритас” Саво Штрбац.

 

Штрбац је рекао Срни да тај закон за избјегле Србе значи да ће већина њих бити избрисана из пребивалишта Хрватске, па чак и они којима су куће обновљене, ако не живе у њима дуже од три мјесеца годишње, изузев оних који су обухваћени програмом стамбеног збрињавања и обнове кућа, ако им захтјеви још нису ријешени.

Према његовим ријечима, за разлику од старог закона, гдје је предвиђено брисање из пребивалишта само на лични захтјев, у овом новом закону овлашћење за брисање из пребивалишта је добила полиција, која треба теренским радом да установи да ли дотична особа живи на пријављеној адреси дуже од три мјесеца.

Осим тога, истакао је Штрбац, на то брисање из пребивалишта нема се право жалбе, него се само може повести спор пред управним судом, што је скупо, јер човјек онда мора ангажовати адвоката и платити судске таксе, што ће многе људе одвратити.

Према овом закону, каже Штрбац, грађанин који се одселио неће се брисати из збирке података, него ће се само евидентирати датум када га је полиција службено одјавила са пребивалишта.

„Хрватска се овим законом понаша као да рата није ни било. А посљедице рата су кршење људских права и то што су протјерани Срби, што су стављени на потјернице и не могу се вратити, не могу остварити сва своја права на кућу, земљу, држављансво, пребивалиште“, рекао је Штрбац.

Хрватски Закон о пребивалишту прописује да се из регистра пребивалишта могу брисати особе за које се управним поступком недвосмислено утврди да не живе на адреси на којој су пријављене.

Хрватски МУП моћи ће да брише особе које су се трајно одселиле, али нису одјавиле пријављено пребивалиште, ако имају пријављено пребивалиште и у другој држави.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.