ДРИНИЋ – Са Петровачке цесте у мјесту Јањила у општини Босански Петровац, гдје је данас служен парастос и положени вијенци за српске цивиле убијене на данашњи дан 1995. године у нападу хрватске авијације, поручено је да овај злочин не смије бити заборављен.
Начелник општине Дринић Драго Ковачевић у изјави Срни истакао је важност културе сјећања, преношења на млађе генерације истине о овом страдању српских цивила, међу којима је погинуло четворо дјеце.
“Вјерујем да ће убудуће на помен Србима убијеним на Петровачкој цести долазити више људи и да ће добити значајније мјесто”, рекао је Ковачевић.
Вијенци су положени поред спомен-крста невино страдалих жртава.
Обиљежавању су присустовали министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић, министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Српске Жељко Будимир, директор Документационо-информационог центра “Веритас” Саво Штрбац, потомци преживјелих.
Након парастоса на Петровачкој цести, у организацији општине Петровац организован је обилазак Спомен-комплекса у Дринићу.
Хрватска авијација убила је на данашњи дан 1995. године најмање 12 људи, међу којима и четворо дјеце.
Злочиначка војно-полицијска акција “Олуја” почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Према подацима “Веритаса”, током “Олује” из домова је протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.903 погинулих и несталих Срба из ове акције и послије ње, од којих је 1.236 или 65 одсто цивила, а међу њима три четвртине оних који су у том тренутку били старији од 60 година.
Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године “Олују” оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.