D.I.C. Veritas

“Srna”, 09.03.2012. Produžen istražni zatvor Miletu Dakiću

Županijski sud u Karlovcu danas je Miletu Dakiću (81), Srbinu iz Vojnića i državljaninu Srbije, produžio istražni zatvor za još dva meseca zbog opasnosti od bega i istovremeno odbio ponudu odbrane za zamenu istražnog zatvora jemstvom od milion kuna u nekretninama, saopštio je Dokumentaciono-informativni centar “Veritas” iz Beograda.

Dakić je uhapšen 26. maja prošle godine prilikom ulaska iz Republike Srpske u Srbiju na graničnom prelazu Rača, na osnovu međunarodne potjernice koju je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, a po odluci Suda BiH izručen u Hrvatsku 11. avgusta 2011. godine.

Mileta Dakića je Županijski sud u Karlovcu presudom iz 1999. godine proglasio krivim zato što je “početkom avgusta 1991. godina na području Vojnića nagovarao okrivljene Dušana Tomića, Milu Tomića, Darka Kresojevića, Đorđa Radujkovića i Stanka Tomića” da napadnu policijsku patrolu u Budačkoj Reci.

Prema presudi, oni su pucali na četvoricu pripadnika policijske patrole, i tom prilikom ubili trojicu, a jednog policajca teško ranili.

Svi oni su u odsustvu osuđeni na po 20 godina zatvora i za njima su bile raspisane Interpolove potjernice, ali je Vrhovni sud u februaru 2011. godine ukinuo presude protiv Kresojevića, Radujkića i Stanka Tomića i vratio ih na ponovno suđenje.

Đorđa Radujkovića (43) je 30. januara uhapsila francuska policija u mestu Nim na jugu zemlje, na osnovu međunarodne potjernice raspisane od Biroa Interpola u Zagrebu.

Protiv Radujkovića je u toku ekstradicioni postupak pred nadležnim sudom u Francuskoj, gde je nakon 15 dana provedenih u ekstradicionom pritvoru pušten da se brani sa slobode.

 

U međuvremenu je i Županijski sud u Karlovcu odobrio obnovu postupka Dakiću s obzirom da je suđen u odsustvu, te prihvatio njegov zahtev za razdvajanje postupka u odnosu na ostalu trojicu optuženih i zakazao glavni pretres za 17. i 18. april na kojem će biti saslušano četrdesetak svedoka, od kojih je polovinu predložila odbrana.

Uhapšeni Mile Dakić je istoričar, političar i autor pesama i knjiga, poreklom iz sela Utinja na Kordunu. Bio je profesor u Karlovcu, upravnik Narodnog sveučilišta i direktor Memorijalnog parka Petrova Gora.

Bio je predsednik Jugoslovenske samostalne demokratske stranke u Hrvatskoj, a zatim potpredsednik Srpskog nacionalnog veća SAO Krajine 1990/1991, a od 1992. do 1995. godine bio je predsednik Komisije za ratne i zločine genocida Republike Srpske Krajine.

S obzirom na kvalifikaciju dela, Dakić i saoptuženi ne nalaze se na Spisku od 1 549 procesuiranih lica za ratne zločine u Hrvatskoj.

Na osnovu međunarodnih poternica koje je raspisao Biro interpola u Zagrebu, širom sveta je do sada uhapšeno 115 Srba iz Hrvatske, od kojih su 34 izručeni Hrvatskoj.

Od ekstradiranih do sada je protiv trinaestorice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije dela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posledicu gubitak obeštećenja za vreme provedeno u pritvoru.

Ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih poternica ukazuje i na hrvatsku zloupotrebu Interpola, navedeno je u saopštenju.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.