D.I.C. Veritas

Срна, 09.04.2015., РАЈИЛИЋ: СПРИЈЕЧИТИ ОДЛАГАЊЕ РАДИОАКТИВНОГ ОТПАДА

НОВИ ГРАД, 9. АПРИЛА /СРНА/ – Начелник општине Нови Град Сњежана Рајилић изјавила је данас да ће општинска власт искористити сва демократска права да спријече одлагање радиоактивног отпада на Трговској гори, у хрватској општини Двор, јер се не може мирно гледати да се у непосредној близини Новог Града одлаже радиоактивни отпад.

 Рајилићева је рекла да има информацију да је општина Двор 30. марта обавијештена да ће на Трговској гори бити одложено пет тона отпада из Института “Руђер Бошковић” из Загреба.

Према њеним ријечима, локација Чекезовац-Tрговска гора ближа је Новом Граду него Двору.

“Ми то нисмо знали, нисмо обавијештени иако постоји обавеза да сусједна држава мора бити обавијештена око одлагања те врсте отпада или изградње објеката који могу да утичу на животну средину”, рекла је Рајилићева на конференцији за новинаре поводом актуелизовања приче о одлагању радиоактивног отпада на Tрговској гори.

Рајилићева се позвала на конвенцију о прекограничном утицају индустријских несрећа и радиоактивног отпада, истичући обавезу обавјештавања државе са којом се граничи.

“А, та држава има могућност да тражи израду студије о трошку државе која гради тај објекат”, навела је Рајилићева.

Рајилићева је рекла да је локација за одлагање радиоактивног отпада одређена на основу студије коју је урадила Агенција за посебан отпад Републике Хрватске у којој је предвиђено седам локација.

“Ни општина Двор нас није обавијестила да је урадила просторни план у којем је Tрговска гора локација за одлагање радиоактвног отпада, Влада Хрватске је имала обавезу да обавијести сусједну државу”, оцијенила је Рајилићева.

Према њеним ријечима, један од критеријума за одређивање локације јесте и густина насељености, у пресјеку од 20 километара мора бити мање од 80 становника на квадратном километру, али није узета у обзир густина насељености с друге стране Уне.

Она је подсјетила да општина Нови Град има 28.900 становника и да су сва изворишта узводно непосредно уз ријеку Уну, три до шест метара удаљени од матице Уне, те да се комплетно градско подручје и становништво низводно уз Уну снабдијева водом из тих изворишта.

Рајилићева је навела да има незваничне информације да је планирано да радиоактивни отпад буде превожен жељезницом до Волиње, а од Волиње до одлагалишта камионима. “Шта ако се деси да се камион преврне и како ће се то одразити на здравље људи с обје стране Уне”, пита Рајилићева.

Рајилићева је додала да је о овом проблему општина Нови Град писаним путем упознала Предсједништво БиХ, Савјет министара БиХ, предсједника и премијера Републике Српске, Владу Српске и Народну скупштину Републике Српске.

Начелник општине Нови Град очекује да становништво каже шта мисли о овом питању. 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.