БЕОГРАД, 20. АПРИЛА /СРНА/ – Директор Документационо-информационог центра “Веритаса” Саво Штрбац одбацио је тврдње из Хрватске да ће одлука Врховног суда САД о ненадлежности америчких судова у случају тужбе Нигеријаца против холандско–британске компаније “Ројал Дач Шел” негативно утицати на процес који се води против компаније МПРИ због саучесништва у злочину над Србима у “Олуји”.
Штрбац је Срни рекао да је и здрава логика упућивала на то да ће амерички Врховни суд донијети такву одлуку у случају гдје Нигеријци туже компанију којој сједиште није у Америци, и то за кршење људских права у Нигерији.
Он сматра да је хрватски адвокат Лука Мишетић дао процјену у хрватским медијима да је “Штрпцу пропала акција“, јер ће се “преседан сада аутоматски користити и у вези са тужбом Срба“, вјероватно ношен сувише јаким емоцијама које су надвладале логику.
“`Ројал Дач Шел` је холанско–британска нафтна компанија. Овдје нема нико везе са Америком и управо стога су сви амерички судови и Врховни суд одбацили тужбу због ненадлежности америчких судова”, рекао је Штрбац.
Он је указао да Врховни суд САД у овој одлуци није искључио компаније, него је само одредио да та компанија мора имати сједиште на америчком тлу, а МПРИ га има.
“Овдје је чак и највише радњи, које улазе у дјело саучесништва у геноциду обављено управо на америчком тлу. На америчком тлу су прављени планови за `Олују` по угледу на `Пустињску олују`, обучавани хрватски официри и набављана софистицирана оружја“, објаснио је Штрбац.
Он је напоменуо да је и карактеристика дјела – саучесништво у геноциду, један од разлога због којег се не може повући паралела између нигеријске тужбе и тужбе против МПРИ.
Штрбац је објаснио да су српски адвокати у тужби цитирали управо раније одлуке америчких судова у којима се наводи да америчко правосуђе може бити надлежно за кршења међународног права, али не било које кршење међународног права, него “специфично, универзално и обавезујуће”, што геноцид јесте.
Директор “Веритаса” је подсјетио на то да се Федерални суд у Чикагу већ прогласио надлежним за предмет против МПРИ зато што та компанија на простору државе Илиној има разгранату пословну мрежу и указао на то да на подручју Чикага постоји највећа српска заједница у којој има доста оштећених – прогнаних у “Олуји”.
Штрбац је нагласио да су адвокати Крајишника охрабрени одлуком о нигеријској тужби која се чекала, јер сматрају да пресуда Врховног суда САД оснажује разлоге за надлежност америчких судова изнесене у тужби коју је Федерални суд у Чикагу прихватио.
Он је навео да ће адвокати 30. априла наставити активности у Федералном суду у Чикагу ради наставка процеса.
Povezani tekstovi









