D.I.C. Veritas

Srna, 27.04.2014., Položeni vijenci na polju „Topole“

KOZARSKA DUBICA, 27. APRILA /SRNA/ – Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini brojne delegacije i pojedinci položili su vijence na grobnom polju “Topole”.

Vijence su položili preživjeli logoraši i potomci žrtava iz Republike Srpske i Srbije, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Igor Radojičić, delegacija Vlade Republike Srpske koju čini sedam ministara i premijer Željka Cvijanović, potpredsjednik Republike Emil Vlajki, izaslanik člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Nebojše Radmanović, te savjetnik predsjednika Republike Srpske Arie Livne.

Na grobnom polju “Topole” u Donjoj Gradini vijence su položili i predstavnici Savjeta ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH, konzul Srbije u Banjaluci, delegacija Svjetske organizacije Roma i Roma iz BiH, ambasadori i predstavnici ambasada iz Rusije, Češke, Velike Britanije, Njemačke, SAD, Holandije, Belgije i Luksemburga.

Vijence su položili delegacije izraelskog grada Modina, grada Banjaluka i opštine Kozarska Dubica, delegacije preživjelih jasenovačkih logoraša iz Srbije, SUBNOR-a Republike Srpske, Boračke organizacije Republike Srpske i drugih boračkih udruženja, civilnih žrtava rata, Oružanih snaga BiH iz Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, delegacija Jevreja iz BiH i političkih partija.

Na grobnom polju “Hrastovi” biće služen parastos svim nevino stradalim žrtvama.

Prije polaganja vijenaca, jutros, u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici služena je sveta arhijerejska liturgija, a u Spomen području “Donja Gradina” otvorena je izložba likovnih i literarnih radova o temi “Žrtve ustaškog zločina genocida”.

Nakon polaganja vijenaca, na mjestu stradanja u Donjoj Gradini biće služen pomen sa pravoslavnom, jevrejskom i romskom molitvom, nakon čega je predviđeno i obraćanje zvaničnika.

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini počelo je sinoć u Kozarskoj Dubici izvođenjem oratorijuma “Golgota jasenovačka”.

Donja Gradina predstavlja najveće stratište u sistemu koncentracionih logora “Jasenovac”, koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja Nezavisne Države Hrvatske /NDH/. Prema nekim procjenama, u Gradini je ubijeno i zakopano više od 360.000 ljudi, pretežno Srba.

Prema istraživanjima stručnjaka, u periodu između 1941. i 1945. godine u sistemu koncentracionih logora “Jasenovac” ubijeno je oko 700.000 djece, žena i staraca. Među stradalima je bilo najviše Srba, Jevreja i Roma.

Prema načinu ubijanja, jasenovački logor smatra se najmonstruoznijim stratištem koje je tada postojalo u svijetu, a koji je osnovala i njime upravljala NDH.

U TOKU PARASTOS NA GROBNOM POLJU “HRASTOVI”

KOZARSKA DUBICA, 27. APRILA /SRNA/ – Na grobnom polju “Hrastovi” u Spomen-području Donja Gradina u toku je služenje parastosa za žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Za pokoj duša nevino stradalih žrtava ustaškog zločina iz pravoslavnog naroda molitvu je govorio Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem, dok je molitvu na jevrejskom jeziku “Kališ” uputio rabin Isak Asijel.

Molitvu za sve stradale Rome govorio je predsjednik Svjetskog parlamenta Roma Dragoljub Acković.

Parastosu u Donjoj Gradini prisustvuje više stotina građana i brojne delegacije koje su prethodno položile vijence kao znak sjećanja na žrtve ustaškog zločina na grobnom polju “Topole”.

Parastosu i pomenu u Donjoj Gradini prisustvuju najviši zvaničnici Republike Srpske, domaće i međunarodne delegacije, preživjeli logoraši, potomci žrtava Jasenovca, predstavnici vjerskih, kulturnih, političkih i drugih institucija i organizacija iz Srpske i okruženja.

Nakon parastosa, predviđeno je obraćanje zvaničnika.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.