D.I.C. Veritas

SRNA, 29.08.2012.,PUŠTNjE DRLJE IZ RITVORA JOŠ JEDAN PRIMJER SELEKTIVNE PRAVDE

BEOGRAD, 29. AVGUSTA /SRNA/ – Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac smatra da je ukidanje pritvora prvooptuženom za ubistvo srpskih civila u Gruborima kod Knina 1995. godine Franji Drlji još jedan primjer selektivne pravde pred hrvatskim sudovima i pored jakog pritiska međunarodne zajednice uoči pristupanja Hrvatske EU

“Grubori su jedan od najtežih zločina na prostoru Hrvatske”, rekao je Srni Štrbac, dodajući da se taj zločin desio pred očima UN, čije su kamere snimile leševe.

On je istakao da se u slučaju da su Srbi osumnjičeni za takvo monstruozno djelo, ne bi moglo desiti da ih puste da se brane sa slobode.

“Međutim, problem u Hrvatskoj je taj što se, kada su u pitanju pripadnici vojske hrvatske nacionalnosti, i u drugim predmetima dešavalo da ih ovako puštaju da se brane sa slobode”, dodao je Štrbac.

Štrbac je napomenuo da je na desetine Hrvata oslobođeno u krivičnim postupcima, gdje je sud utvrdio da se zločin nad Srbima desio, ali nisu mogli da utvrde da su taj zločin počinili baš oni koji optuženi.

Primjer za to su, prema njegovim riječima, ubistva srpskih civila zarobljenih u policijskoj stanici u Bjelovaru, kao i ubistvo doktora Ranka Mitrića, koji je odveden iz gradske bolnice u Virovitici i ubijen, a njegovo tijelo bačeno u šaht koji je zatim miniran.

Štrbac je naveo da je zločin u Gruborima bio obuhvaćen optužnicom pred Haškim tribunalom, koji je utvrdio da se zločin desio i da su ga izvršili pripadnici specijalne policije hrvatskog generala Mladena Markača, kao i ko su bili učesnici, te ko je pokušao da zataška zločin.

Prema njegovim riječima, sam Franjo Drljo svojevremeno je svojim pretpostavljenima u vezi sa zločinom u Gruborima rekao – “Ja sam ih pobio i šta mi možete”.

Županijski sud u Zagrebu danas je ukinuo pritvor Drlji uz obrazloženje da osnovana sumnja da je počinio zločin “nije takvog kvaliteta da bi dozvoljavala produženje pritvora”.

Pred Županijskim sudom u Zagrebu krajem novembra 2011. godine počelo je suđenje bivšim pripadnicima antiterorističke policijske jedinice “Lučko” za ratni zločin nad srpskim civilima u selu Grubori kod Knina poslije akcije “Oluja” 1995. godine.

U tom slučaju bio je optužen i Igor Beneta čije je tijelo 2011. godine pronađeno obješeno u šumi na području Zadra, ali je policija tek pet mjeseci kasnije utvrdila njegov identitet.

Iako je unutrašnjom kontrolom MUP-a utvrđeno da je Beneta počinio samoubistvo, u javnosti se nagađa da je ubijen kako ne bi svjedočio protiv saboraca o čemu su u medijima govorili i neki njegovi prijatelji.

Tužilaštvo tereti bivše pripadnike specijalne policije da su 25. avgusta 1995. godine u Gruborima ubili šestoro srpskih civila i to u vrijeme kada je grupa specijalaca obezbjeđivala put “voza slobode” kojim je nakon akcije “Oluja” u Split išao hrvatski državni vrh na čelu s tadašnjim predsjednikom Franjom Tuđmanom.

 

 

 

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.