D.I.C. Veritas

“Tanjug”, 25.04.2012. Pitanje nekažnjivosti za zločin izazov u Hrvatskoj

ZAGREB – Pitanje nekažnjivosti za ratne zločine ostaje velikih izazov u Hrvatskoj, a preostalo je i da se procesuira većina ratnih zločina, navodi se u izveštaju Evropske komisije o monitoringu za tri poglavlja hrvatskih pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.

U izveštaju, koji se bavi periodom od 1. septembra 2011. do 29. februara 2012. godine, ističe se da je Hrvatska postigla znatan nivo usklađenosti s evropskom pravnom tekovinom, ali da postoji određen broj pitanja u kojima su potrebni daljinji napori.

Kako je u saopštenju naveo komesar za proširenje Štefan File, izveštaj pokazuje da je Hrvatska na pravom putu, kako bi bila potpuno spremna za članstvo u Uniji do 1. jula 2013. godine.

Provođenje strategije reforme pravosuđa i akcionog plana, kako se navodi, u skladu je s predviđenim rokovima, ali je odgođeno stupanje na snagu novog sistema javnih izvršnih postupaka. Poboljšano je provođenje sudskih odluka, pre svega kroz delovanje finansijske agencije FINA.U delu koji se odnosi na suđenja za ratne zločine, navodi se da je počelo suđenje u slučaju ubistva srpskih civila u selu Grubori i da su preduzete mere za zaštitu svedoka.

Navodi se da je nova vlada stupila u kontakt sa Srbijom i BiH sa ciljem rešavanja mogućih negativnih posledica zakona kojim su proglašeni ništavnim pravni akti bivše JNA, SFRJ i Srbije, a koji je u novembru 2011. donela bivša vlada.

Evropska komisija beleži napredak i u zaštiti manjinskih prava, stambenog zbrinjavanja izbeglica, ali se traži nastavak poboljšanja u tim područjima. Konstatuje se, takođe, da je Hrvatska nastavila sarađivati s Haškim sudom.

Iako je u završnoj fazi pred ulazak u EU, ozbiljni napori Hrvatske na verodostojnim pripremama nisu završili s potpisivanjem pristupnog ugovora u decembru 2011. godine, ukazao je File, koji najavljuje da će Brisel pažljivo pratiti njen napredak do dana pristupanja.

U poglavlju o tržišnom takmičenju, navodi se da Hrvatska treba što pre da potpiše ugovor o privatizaciji “Brodosplita” i da nađe rešenje za riječki “3. maj” i “Brodotrogir”, uz podsećanje da je pokrenut stečajni postupak za brodogradilište “Kraljevica” i dat rok od 90 dana za dva brodogradilišta.

Prvi koraci koje je preduzela nova vlada u vezi s pravilima o sukobu interesa predmet su zabrinutosti, naročito u pogledu nadzornih i upravnih odbora javnih preduzeća, a raniji propisi o kriterijumima za ta imenovanja odbačeni, navodi se u izveštaju.

Od Hrvatske se traži da obezbedi snažan sistem za sprečavanje korupcije u državnim preduzećima i razvije koncept političke odgovornosti i nulte tolerancije na korupciju.

Za 14 poglavlja kaže se da je postignuta dobar nivo usklađenosti i da je preostao određeni broj otvorenih pitanja, dok se za šest poglavlja ističe postizanje generalno dobrog nivoa usklađenosti, ali da su u nekim područjima potrebni pojačani napori.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.