D.I.C. Veritas

Tanjug, 30.08.2012.,Hrvati izbrisali 600 Srba sa spiska nestalih?!

BEOGRAD – Prema podacima Dokumentaciono – informacionog centra “Veritas” još nije rešena sudbina 2.005 Srba nestalih tokom građanskog rata od 1991/95. na području Hrvatske, uključujući i područje Srpske Krajine.

Među nestalima je 1.361 civil, od čega 538 žena, izjavio je predsednik “Veritasa” Savo Štrbac.

Prema njegovim rečima, od 1.077 leševa koji su ekshumirani u poslednjih 11 godina iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica na području Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine, dosad su identifikovana 684 posmrtna ostataka srpskih žrtava.

Štrbac tvrdi da Hrvatska i dalje manipulišu brojem nestalih i navodi da je u letku kojim se nedavno građani pozivaju da dostave informacije o nestalim i grobnim mestima, navedeno da je nerešena sudbina još 1.761osobe.

U prigovoru na kontratužbu Srbije za genocid stoji da je broj nestalih na hrvatskoj strani 1.024, a u Knjizi nestalih na području Hrvatske, koja je rađena zajedno sa Međunarodnim crvnim krstom, navode se i izveštaji o smrti više od 450 osoba za kojim tragaju porodice, među kojima su uglavnom Srbi.

To znači da je na hrvatskom spisku nestalih oko 600 nestalih Srba manje, ukazao je Štrbac i objasnio da ova razlika potiče otuda što deo porodica nestale nije prijavio hrvatskim organima, bilo zato što u njih nema poverenje ili zato što je to ranije učinio u bivšoj RSK.

Prema podacima “Veritasa”, u Hrvatskoj ima 516 registrovanih grobnih mesta koja još nisu ekshumirana, kazao je on i naveo da, na primer na području Zadra ima 59 grobnih mesta na gradskom groblju, a na lokaciji Donje Selište kod Gline (Banija) najmanje 80, dok procene govore možda i više od 200 srpskih žrtava.

Istakavši da je Hrvatska jedinstveno područje bivše Jugoslavije na kojem se 17 godina posle rata čeka na otvaranje poznatih grobnih mesta, Štrbac je dodao da “Veritas” ima podatke i o nekoliko masovnih grobnica koje zasad ne želi da dostavi nadležnima u Zagrebu.

Hrvatske vlasti treba prethodno da ekshumiraju poznata grobna mesta na kojima su posle “Bljeska” i “Oluje” pokupljeni i sahranjeni posmrtni ostaci pobijenih Srba, kao i “vrtne grobove” u koje su pojedinci pokopali pobijene u dvorištu, na farmi, u njivi, naveo je Štrbac.

“Tek kada to urade, Srbi će im verovati i dostavljati nove podatke, a pre toga imaju puno osnova da veruju da će informacije o masovnim grobnicama poslužiti samo za premestanje leševa i dalje zatiranje tragova zločina”, zaključio je predsednik “Veritasa”.

Prema podacima Komisije Vlade Srbije za nestala lica na području bivše Jugoslavije još se traga za više od 4.000 Srba.

Od toga je oko 2.000 nestalih u Hrvatskoj, više od 1.700 u BiH i oko 500 Srba nestalih na Kosovu i Metohiji.

Prema rečima Štrbca, kada bi uz više političke volje bila ekshumirana sva registrovana grobna mesta i identifikovani svi već ekshumiranih posmrtni ostaci, broj nestalih Srba bi bio upola manji.

On je negirao tvrdnje da nema tačnih podataka o srpskim žrtvama istakavši da su podaci “Veritasa” pouzdani i najpotpuniji i kao takvi dostavljeni MSP kao deo kontratužbe za genocid protiv Hrvatske.

Na tom spisku je 7.028 srpskih žrtava proteklog rata u Hrvatskoj, a među njima je 2.577 ili 36,6 odsto civila, naveo je Štrbac.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.