D.I.C. Veritas

Večernje novosti, 18.03.2014., Za Hrvate srpske mete „legitimne“

Hrvatska odgovorila na optužbe Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Ponavljaju se teze da nije postojao plan da se unište pobunjeni Srbi

CILj operacije „Oluja“ bio je da se uspostavi teritorijalni integritet Hrvatske. Ni na Brionima, niti bilo gde drugde nije postojao plan da se unište pobunjeni, nije bilo neselektivnog granatiranja srpskih civila i prisilnog raseljavanja… Dokaz za ovo je konačna presuda kojom je Haški tribunal oslobodio krivice zapovednika „Oluje“ generala Antu Gotovinu, nalazeći da nije postojao udruženi zločinački poduhvat hrvatskih vlasti za progon krajiških Srba.

Ovo su tvrdnje hrvatskog pravnog tima koje su se u utorak čule u haškoj Palati mira u kojoj je nastavljen usmeni deo spora Hrvatske i Srbije koje se međusobno optužuju za genocid.

Odgovarajući na srpsku tužbu, po kojoj je „Oluja“ genocidna akcija, tim Zagreba je izneo tvrdnju da je kontratužba bez osnova u pravu. Po njima, „Oluja“ je „legitimna vojna operacija“ da se „porazi udruženi zločinački poduhvat čiji je proizvod bila Republika Srpska Krajina“. Tvrdnje iz kontratužbe nazvane su „istorijskim revizionizmom“.

Kir Starmer rekao je da su se reči nekadašnjeg predsednika Hrvatske Franje Tuđmana sa Briona: da se moraju naneti takvi udarci, da Srbi praktično nestanu, odnosile na srpske oružane snage, a ne na srpske civile. Šef hrvatskog tima Vesna Crnić-Grotić podsetila je da je prvostepenom presudom Gotovina najpre osuđen, a da je Tribunal utvrdio da Tuđman nije imao nameru za ubistvo srpskih civila.

Priznavši da je u „Oluji“ bilo individualnih zločina, ona je dodala da Hrvatska duboko žali, negirajući tvrdnju Srbije da za ta zlodela niko u Hrvatskoj nije optužen, ni osuđen. Hrvatska, istakla je, iskreno želi pomirenje, ali zasnovano na „istorijskim činjenicama“, a jedna od njih je da je „Olujom“ stavljena tačka na zločinački poduhvat čiji su učesnici, između ostalih zločina, počinili i genocid u Srebrenici.

Kontratužbom, po njenim rečima, Srbija ne nudi ništa drugo do odbijanje da prihvati odgovornost za tragične posledice i manipulacije ekstremnim srpskim nacionalizmom koji je doneo rat Hrvatima, Srbima i drugim narodima u Jugoslaviji.

Savo Štrbac, šef Dokumentaciono-informaciong centra „Veritas“, koji je bio stručni svedok Srbije u utorak je opisan kao „ratni funkcioner SAO Krajine“. Rasprava se nastavlja u četvrtak.

MORAMO DA SE POŠTUJEMO

ZBOG međusobnih tužbi stvorena je velika napetost, ali dve države će naći rešenje – izjavio je u utorak lider SNS Aleksandar Vučić, po čijim rečima, Srbija i Hrvatska imaju većih problema, pre svega ekonomskih, među kojima je i pruga Beograd-Zagreb.

- Ne moramo da se volimo, ali moramo da se poštujemo. To je ključ svih odnosa u regionu. Oni koji to ne razumeju nisu zreli, ni odgovorni za visoke dužnosti u Srbiji – rekao je Vučić, napominjući da Srbija neće skrivati ubice i da to isto očekuje od Hrvatske.

SRBIJA “PREUVELIČALA“ ŽRTVE?

OSLANjAJUĆI se na presudu Gotovini, član hrvatskog tima indijski pravnik Anjolie Sing tvrdila je da tokom „Oluje“ nije bilo „neselektivnog granatiranja“ Knina i drugih gradova, već da je reč bila o „legitimnim vojnim metama“. Ona je rekla da su „mnogi Srbi izjavili da su iz Krajine otišli po naređenju za evakuaciju koje je izdalo vođstvo RSK“, a neke od kolona našle su se „u unakrsnoj vatri“, pošto su Srbi pucali na hrvatske snage. Anjolie Sing je zaključila i da je broj žrtava „preuveličan“.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.