D.I.C. Veritas

Vecernje novosti, 24.03.2013. Krajišnicima 10 milijardi $

Nastavlja se suđenje američkim generalima po tužbi krajiških Srba iz Amerike, koja je podneta u septembru 2010. godine. Sudski proces koji Krajišnici vode protiv firme MPRI i američkih oficira otvara rasprava u aprilu

ČETRDESET hiljada krajiških Srba koji žive u SAD i 160.000 Srba iz Srbije i sveta, koji su proterani iz Hrvatske posle operacije „Oluja“, čekuju novu odluku Federalnog suda u državi Ilinois povodom njihove tužbe protiv firme MPRI i američkih penzionisanih generala, tvoraca brutalne vojne akcije u Krajini. Tužbu je 2009. godine podneo Sabor krajiških Srba iz Čikaga. U septembru 2010. američko pravosuđe je potvrdilo da tužba Krajišnika „ima dubinu i ozbiljnost“ i Federalni sud u Čikagu je oglašen nadležnim.

Tužba Krajišnika je podneta protiv američke firme MPRI i penzionisanih generala američke vojske koji su učestvovali u operaciji „Oluja“, a ne protiv Hrvatske. Radi se o naknadi nematerijalne štete izbeglim Srbima radi prisilnog napuštanja domova i pretrpljenih trauma. Odštetni zahtev je 10 milijardi dolara za više od 200.000 prognanih. Naša tužba je urađena po uzoru na spor, koji su u SAD dobili Japanci, američki državljani internirani u Ameriku nakon bombardovanja luke Perl Harbur 1941. godine – kaže za „Novosti“ Bogdan Kljaić, predstavnik Sabora.

Krajem prošle godine održana je prva pripremna rasprava u čikaškom sudu, kada je odlučeno da naredna rasprava o dokazima dve strane bude u februaru. Međutim, druga rasprava je odložena, jer Federalni sud u Čikagu čeka odluke Vrhovnog suda SAD. U međuvremenu, Sabor krajiških Srba, kako nam je rekao zastupnik Kljaić, priprema drugu po redu tribinu Krajišnika u Americi za 31. mart u Crkveno-školskoj opštini Sveti Sava u Milvokiju, država Viskonsin.

- Tema tribine je dokle se stiglo sa tužbom protiv MPRI. Očekujem dobar odziv Krajišnika, koji će na tribini moći da postavljaju pitanja. Na tribini će biti i tim advokata sa Robertom Pavićem iz Čikaga na čelu, koji zastupa Krajišnike i koji je nedavno posetio Beograd i Vladu Srbije – objašnjava Kljaić, koji očekuje da će Federalni sud novu raspravu zakazati za april ove godine.

Naime, Federalni sud u Čikagu čeka epilog pred Vrhovnim sudom SAD, na kome se odlučuje o pozitivnoj presudi lokalnih sudova u Americi po tužbi žrtava i izbeglica iz Zalivskog rata, koje su dobile nadoknadu za proterivanje i traume od egzodusa iz Iraka tokom operacije „Pustinjska oluja“ 1990.

- Ako Vrhovni sud SAD potvrdi presudu po tužbi arapskih izbeglica, Federalni sud u dražavi Ilinois će poštovati princip pravosudne prakse i nastaviti proces krajiških Srba protiv američkih generala za operaciju „Oluja“. Na raspravi u aprilu, i Krajišnici i generali MPRI, predstaviće dokazne materijale o genocidu, koji su američki generali izvršili nad Srbima, odnosno o odbrani od te optužbe – objasnio nam je Savo Štrbac, direktor Dokumentacionog centra „Veritas“ i saradnik krajiških Srba iz Amerike.

Krajišnici u Americi tuže kompaniju MPRI i penzionisane generale i oficire „za učestvovanje u genocidu i progonu 200.000 Srba iz Krajine“, jer je agencija „instruirala Hrvatsku vojsku u ’Oluji’ i učestvovala u toj operaciji“. Sudu je dostavljen i ugovor između MPRI i Hrvatske o obuci hrvatskih časnika i vojnika. Obuku je vršio bivši američki aktivni general Ričard B. Grifit.

- Imamo dokaze da su firma MPRI i generali učestvovali u „Pustinjskoj oluji“ 1990. u Iraku i da su taj plan napada i taktiku te operacije u Zalivu prilagodili i izveli kao akciju „Oluja“ u Krajini 1995. Možemo da dokažemo da je operacija „Oluja“ organizovana, sistematski i široko rasprostranjeni napad na civilno stanovništvo. Po uzoru na japanske izbeglice, koje su na sudu tražile i dobile po 25.000 dolara odštete i 200.000 prognanih Krajišnika traži po toliko za pretrpljeni strah, traume i duševni bol zbog proterivanja i zbog izgubljenog zavičaja – kaže Savo Štrbac.

Kako je po američkim propisima moguće da dve ili više ličnosti zastupaju veliki broj ljudi, tako su tužbu Krajišnika zvanično podnele u ime 200.000 zemljaka jedna Ličanka i jedna Dalmatinka, koje žive u SAD. Sudija Ruben Kastiljo iz Federalnog suda u Čikagu je 2010. proglasio državu Ilinois nadležnom s obzirom na tro da kompanija MPRI ima filijale i poslove u toj državi, a Srbi iz Hrvatske koji su podneli tužbu žive u Čikagu, Milvokiju, Rokfordu i okolnim mestima.


- U ovom trenutku ovo je jedina tužba i jedini sudski proces u kome Srbi tuže SAD, generale i agenciju. Ovo je i privi sudski proces u SAD u kome je jedna privatna vojska izvedena pred sud. Sabor krajiških Srba poziva sve izbeglice iz Krajine, gde god da žive, da dostave dokaze o genocidu nad njima, kako bi ih pokazali na Federalnom sudu u Čikagu.

Sabor aktivno sarađuje sa državnim institucijama u Srbiji, a posebno sa Dokumentacionim centrom „Veritas“ iz Beograda, koji su pripremili dokaze i dokumentaciju za aprilsku raspravu 2014. pred američkim sudom.

- Dokaze smo predali trima advokatskim kancelarijama sa 80 zaposlenih, koje zastupaju Krajišnike iz Amerike. U Beogradu je nedavno bio advokat Robert Pavić, koji je od Vlade Srbije tražio i dobio političku, pravosudnu, ali i finansijku pomoć za rad američkih advokata Sabora krajiških Srba – otkrio nam je Savo Štrbac, koji će kao čovek iz kolone izbeglica na suđenju u Čikagu u proleće 2014. da se pojavi u svojstvu stručnog svedoka.

ZLOČIN PROTIV ČOVEČNOSTI- TO je bio zločin protiv čovečanosti. I svi krajiški Srbi koji su napustili domove 4. i 5. avgusta 1995. žrtve su agresije i imaju pravo na odštetu ukoliko se spor okonča u korist Krajišnika, bez obzira na to gde im je trenutno prebivalište – kaže advokat Robert Pavić iz Čikaga, koji je u Hagu zastupao Biljanu Plavšić, a u SAD je branio dr Radovana Karadžića.

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.