D.I.C. Veritas

Večernje novosti, 26.08.2012.,Hrvati sada traže svog Srbina

Šta stoji iza napada hrvatskog predsednika Ive Josipovića na prvaka Srba Milorada Pupovca? Žele da dobiju legitimitet za „Oluju“. Srbi, koje muče mnogi problemi, postali politička meta

Napad hrvatskog predsednika Ive Josipovića na srpskog prvaka Milorada Pupovca izazvao je buru koja se ne stišava. Ono što je u početku nekima ličilo na lični nesporazum ispostavilo se da je – politički sukob. Tako su sada hrvatski Srbi, koje muče mnoga nerešena egzistencijalna pitanja, postali i politička meta.

Poznavaoci prilika tvrde da je namera da umesto Pupovca u prvi plan budu dovedeni srpski predstavnici koji će, između ostalog, amnestirati zločine počinjene u „Oluji“.

Josipović je, inače, pre dva dana primio predstavnike vanparlamentarne Srpske narodne stranke predvođene Milanom Rodićem, koja ne podržava Pupovca.

Zvanični Beograd se ne oglašava, a predstavnici srpske manjine i istoričari sa kojima smo razgovarali tvrde da je cilj da se preostali Srbi u Hrvatskoj asimiliraju, razjedine i ućutkaju.

Istoričar Čedomir Antić, iz Naprednog kluba, ocenjuje da Josipoviću ide naruku splet okolnosti kakav do sada nije imao.

- Najpre, s vlasti u Srbiji otišao je Boris Tadić, koji je bio blizak sa Pupovcem. Josipović zna da Pupovac neće imati političku zaštitu iz Beograda i da, ako ga napadne, neće imati problem s te strane. I, drugo, Hrvati svoj nacionalni identitet grade na odnosu prema Srbima i Srbiji, a jedan od temeljnih kamenova je proslava „Oluje“, na kojoj Pupovac nije bio – kaže Antić.

Savo Štrbac, iz informaciono-dokumentacionog centra „Veritas“, uveren je da su napadi političke prirode.

- Poslednja proslava „Oluje“, 5. avgusta, bila je prilika da srpski predstavnici svojim prisustvom daju legitimitet toj zločinačkoj akciji – navodi Štrbac za „Novosti“. – Pupovac ne samo da to nije uradio nego je oštrije nego ranijih godina osudio taj zločin. To je razljutilo uglađenog hrvatskog predsednika.

Štrbac pojašnjava da je ovo vrlo važan momenat za Hrvatsku, jer se do kraja godine očekuje konačna presuda hrvatskim generalima u predmetu „Oluja“, za koje je Haški sud ranije naveo da postoje elementi udruženog zločinačkog poduhvata:

- Josipović kao vrstan pravnik zna da ukoliko ta presuda bude potvrđena, a Hrvatska uđe u Evropsku uniju 1. jula naredne godine, onda „Oluja“ neće moći da se slavi kao praznik na najvišem državnom nivou.

Štrbac naglašava i da je hrvatski predsednik ubacio „kosku“ među Srbe, što su neki jedva dočekali, poput Veljka Džakule, koji je prisustvovao godišnjici „Oluje“ u Kninu.

- Postoji opasnost da Pupovac, koga podržava velika većina Srba u Hrvatskoj, bude sklonjen, a da na njegovo mesto dođe neki Josipovićev Srbin – ocenjuje Štrbac.

Veljko Džakula, lider Srpskog demokratskog foruma, na naše pitanje da li je on taj „Josipovićev Srbin“, izričit je:

- Nisam! Ja sam samo svoj, mislim svojom glavom i zbog toga sam uvek loše prolazio.

A otkuda onda baš on na proslavi „Oluje“:

- Odazvao sam se pozivu Ive Jospovića. I Pupovčevi Srbi su išli na proslavu „Oluje“ dok je HDZ bio na vlasti. Išao je Slobodan Uzelac, koji je bio potpredsednik hrvatske vlade za vreme Jadranke Kosor. Za Josipovića i Milanovića glasa većina Srba.

Međutim, Antić ocenjuje da je Socijademokratska partija Hrvatske, koju sada predvode Milanović i Josipović, malo toga dobrog učinila za Srbe. I uveren je da će epilog sukoba između Josipovića i Pupovca zavisiti od toga kako se Srbija postavi.

- Ako Srbija dopusti da se ovo razvija, Pupovac će biti stalno na udaru, biračko telo Srba će se podeliti, dok je sada 90 odsto njih uz Pupovca. Ukoliko Srbija svoj interes u odnosima sa Hrvatskom bude gledala kroz interes srpskog naroda u toj državi, pa zaštiti Pupovca, onda će se završiti dobro.

BEOGRAD ĆUTI NAJVIŠI zvaničnici Srbije nisu se oglašavali povodom sukoba Josipovića i Pupovca. Predsednik Skupštinskog odbora za dijasporu Aleksandar Čotrić (SPO) kaže da Beograd mora da zaštiti Pupovca.
– Pupovac na verodostojan način predstavlja Srbe svih ovih godina. Treba ga podržati, jer iza njega stoji velika većina Srba – kaže Čotrić za „Novosti“.

 

SAVETNIK ŽELI DA MENJA ZAKON SAVETNIK Ive Josipovića Siniša Tatalović založio se za promenu izbornog sistema za manjine, tako da se njihovi predstavnici biraju preko stranačkih lista, a ne da kao sada imaju tri zagarantovana mesta u Saboru. On je, takođe, ocenio i da nije dobro da manjinski zastupnici odlučuju o parlamentarnoj većini, odnosno – o poverenju Vladi i budžetu.
– Sramota je da tako govori savetnik predsednika jedne republike koja se nalazi na evropskom kontinentu – kaže Čedomir Antić.
– Ja bih tu izjavu razumeo da je rat, ali u miru ne. Veljko Džakula kaže da su srpska prava zagarantovana Ustavom i da se ona mogu menjati samo uz podršku dvotrećinske većine u Saboru.

 

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.