Tradicionalni sabor “Krušedolska zvona”, po deseti put zaredom pored svetinje u Sremu okupio Srbe
IZ porte manastira Krušedol, juče se orila pesma. Pesma prkosa i bola, pesma tuge za izgubljenim zavičajem. Pesma nezaborava. Srbi – Krajišnici, tradicionalno, po deseti put, okupili su se u ovoj sremačkoj svetinji. Setili su se, pomenom u manastirskoj crkvi, svih stradalih u “Bljesku” i “Oluji”, 1995. godine, a i svih Srba, koji su umrli daleko od rodnog kraja. Zatim su, pesmom i igrom pokazali da Krajina još uvek živi, gde god da su njeni Krajišnici.
Krajišnici su, na Krajiški crkveno-narodni svesrpski sabor “Krušedolska zvona” stigli sa raznih strana, od Kostajnice i Banjaluke, Subotice, Slankamena i Beograda, preko Obrenovca i Kragujevca, do Orahovca. Porta se šarenila od gaća od šest pola, benevreka, toka i ilika, a ojkalo se, tresao je taraban i glamočko kolo, ali i “moravac” i “čačak”…
Nastupile su Ivana Žigon sa “Kosovskim božurima”, i Danka Stojiljković, a i nezvanični ambasador Krajine Bora Drljača. Pesma se, van zvanične bine, mogla čuti iz gotovo svakog dela prostrane porte. A sve, kako je ispred organizatora objasnio Veljko Vukelić, otvarajući Sabor, u organizaciji Udruženja Srba iz Hrvatske u Beogradu, Udruženja Krajišnika Srbije iz Pančeva, Zavičajnog kluba Slavonija iz Inđije i Asocijacije izbjegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske, sa blagoslovom episkopa sremskog, gospodina Vasilija, i pod pokroviteljstvom Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske.
A uz pesmu, sa kosama preko ramena, na sabor su stigli kosci iz Zavičajnog udruženja Podgrmeč iz Žitišta. Došli su, kako kažu, da pokažu ono što najbolje znaju u Ćopićevom kraju – da kose, a i da gaje bikove za borbu. Bikovima, međutim, na saboru nije mesto, tako da su pokazali običaje košenja.
Tražeći hladovinu po vrelom danu, smeštaju se pored grupe Slavonaca, koji još jednom uvežbavaju korake “logovca”. U pauzi kažu da su iz Zavičajnog kluba Slavonija iz Beograda, ali, mahom iz Zapadne Slavonije, iz Daruvara, Podravske Slatine, Voćina…
Nedaleko su i mališani iz KUD “Đorđe Natošević” iz Novog Slankamena, koji su se spremali da pokažu igre iz Šumadije. Ponosno šetaju u jelecima i pod šajkačama, kao najmlađi učesnici sabora…
Pod žbunom zatičemo i Dušanku i Dušana Ljubičića, koji su iz Vrbasa, a starinom iz Krupe, kod Obrovca. Dok Dušan udara u tamburicu-samicu, Dušanka objašnjava kako on svira još dosta tradicionalnih instrumenata, među kojima su i frule, diple… A kasnije, sa ponosom, kaže kako je ona sašila Dušanovu i svoju nošnju.
Tremu pred nastup razbijala je i Danica Kmežić sa kćerkom Jelenom. Obe su iz pevačke grupe Nikola Tesla iz Kragujevca, a starinom su iz Vrhovina.
Nastupi tridesetak pevačnih grupa, pevača, folklornih ansambala, a i narodnih umetnika, smenjivali su se do kasnog popodneva, ali, mogao se vrlo lako steći utisak da je najlepše druženje bilo baš iza i oko bine, kada je glavni deo programa priveden kraju…
- Pozdravljam vas iz Krajine, lepe i široke, otvorene za sve ljude dobre volje – rekao je Dodik. – Ne sme da se zaboravi da Srbi, objedinjeni, okupljeni i sabrani uvek imaju šansu, i da sada, kada imaju dve države, nema šanse da se ponovi Jasenovac, u kom je stradalo više od pola miliona Srba, i to od ruke onih kojima su baš Srbi doneli slobodu i dali državu…
PORUKA KUSTURICE
SABORU se, pismom, obratio i proslavljeni režiser Emir Kusturica, koji je napisao kako su Srbi svih ovih decenija bili izloženi redovnim napadima, bombardovanjima, genocidu o kome niko ne govori.
- A dizajnirani smo od međunarodne zajednice kao utočište zla, predstavljeni kao kriminalci, umesto kao žrtve – poručio je Kusturica. – To se dogodilo i zbog toga što se Srbi nisu ujedinili…