Bivši zamjenik načelnika PU Sisak osuđen je u Osijeku nepravomoćno na osam godina zatvora za ratni zločin nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima u Sisku 1991. i 1992. godine, kad su ubijene 24 osobe. Bošnjak je oslobođen svih optužbi
Vladimir Milanković stajao je nasred krcate sudnice u Osijeku i pjevao himnu. Bio je ozbiljan i naizgled smiren. Neposredno prije toga kažnjen je s osam godina zatvora zbog ratnog zločina u Sisku 1991. i 1992. Živote su tada izgubila 23 srpska civila i jedan ratni zarobljenik, četiri tijela nikad nisu nađena. Drago Bošnjak oslobođen je krivnje za te zločine. Nepravomoćna je to presuda Županijskog suda u Osijeku.
Mikolčević: Žrtvama sućut
– U šoku sam – prozborio je kasnije Bošnjak, grleći uplakane nećakinju i brata.
Sudnica je bila premalena za sve koji su htjeli saslušati presudu, od rodbine, branitelja do nevladinih udruga. Ruku podrške optuženima je pružio i Anto Đapić. “Lijepu našu” prvi je zapjevao umirovljeni general Mladen Mikolčević.
– Himni je mjesto u toj sudnici jer se sudi hrvatskom heroju. Obiteljima žrtava sućut, one su najviše pogođene, ali Milanković nije kriv – kazao je Mikolčević novinarima. Za sudsko vijeće, pak, nema dvojbe.
“Nisam ni bio u Sisku”
– Uz nesumnjive zasluge, Milanković je znao i prekoračiti svoje ovlasti, što se u pravilu događalo bez svjedoka i pod okriljem noći – obrazložio je presudu sudac Zvonko Vekić.
Milankovića se tereti uglavnom po zapovjednoj odgovornosti, kao zamjenika načelnika sisačke policije Đure Brodarca. General Brodarac je, podsjetimo, umro u osječkoj bolnici u srpnju 2011., kao pritvorenik.
– Haaški je sud u presudi našim generalima naveo kako nema alternativne zapovjedne odgovornosti, a sudac Vekić danas je izričito spomenuo osobu koja je imala zapovjedne odgovornosti (Đ. Brodarca, nap.a.) – nezadovoljna je Milankovićeva obrana. D. Bošnjaku, pripadniku Vukova, nije dokazana povezanost s likvidacijom pet članova obitelji Vila. – Istina je pobijedila nakon dvije i pol godine. Nisam ni bio tada u Sisku, nego s malim sinom na moru. Izgubio sam povjerenje u pravosuđe, vratili su mi ga – izjavio je Drago Bošnjak kada je, s kutijama u rukama, zatvorio vrata zatvora iza sebe. Hoće li tražiti odštetu za pritvorske dane, nije striktno odgovorio.
Tužiteljstvo je najavilo žalbu, no ovakav su ishod, iskreni su, i očekivali. – Znali smo da u odnosu na Bošnjaka nemamo tu količinu dokaza koje imamo za Milankovića. Kada je dio presude oslobađajući, tužitelj ne može do kraja biti zadovoljan – priznao je Miroslav Kraljević iz tužiteljstva.
Treba kazniti neposredne počinitelje
Nevladine udruge
Sudski su postupak pozitivno ocijenile nevladine udruge.
– Razmjer zločina u Sisku i njihova bestijalnost došli su na suđenju do punog izražaja. Deset je osoba ubijeno od 24. do 26. kolovoza 1991. – navela je Veselinka Kastratović iz osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava. Nijedan izravni egzekutor, pak, još nije procesuiran.
– Stvoren je dobar okvir da se istraži pojedinačna odgovornost. Pokazano je da se može kad se hoće – dodala je. Više se od stotinu ubojstava, istaknuto je, dogodilo za rata u Sisku.
– Pjevanjem himne u sudnici želi se pokazati da su zločini vrsta domoljublja. To je sramoćenje i nakaradno – istaknuo je Zoran Pusić iz Građanskog odbora za ljudska prava.
Povezani tekstovi









