D.I.C. Veritas

“Večernji list”, 14.04.2012. Zamjena identiteta – Ostao i bez posla u Moskvi

Bio u zatvoru 38 dana jer se zove kao ratni zločinac

Policija ga je uhitila na graničnom prijelazu S. Gradiška zbog sumnje da je počinio ratni zločin na osnovu odluke suda iz 1993., a on je u tom trenutku putovao u autobusu na relaciji Gradiška-Beograd namjeravajući otići na rad u Rusiju.

POŽEGA – Samo zato što se zove Slobodan Matić tj. isto kao i njegov imenjak osumnjičen za ratne zločine, 46-godišnji bosansko-hercegovački državljanin iz Gradiške proveo je 38 dana u požeškom zatvoru i zbog toga je ostao bez posla u Moskvi jer nije mogao otputovati u dogovoreno vrijeme!

Na sreću sudac Odjela za predmete ratnih zločina osječkog Županijskog suda Ante Kvesić nakon provedenog postupka donio je rješenje o ukidanju pritvora pa je Matić pušten na slobodu i oslobođen svih optužbi. Kako je poznato njega je hrvatska policija uhitila 3. ožujka na graničnom prijelazu Stara Gradiška zbog sumnje da je počinio ratni zločin na osnovu odluke Županijskog suda u Požegi iz 1993. godine, a on je u tom trenutku putovao u autobusu na relaciji Gradiška-Beograd namjeravajući otići na privremeni rad u Rusiju. Ubrzo nakon toga javio se obitelji rekavši da je uhićen RH i da se nalazi u požeškom zatvoru, a taj posao vjerovatno nikada više neće dobiti tim prije jer je osumnjičen kao kriminalac.

- Ovdje se radi o zamjeni identiteta jer moj otac za vrijeme rata nikada nije bio u Hrvatskoj – kazao je njegov sin Milovan izrazivši zahvalnost osječkom sudu i sucu Kvesiću zbog izuzetno efikasno provedenog postupka!

- Nakon što sam dobio podatke o osumnjičeniku podnio sam zahtjev za ukidanje pritvora, u Osijeku je proveden istražni postupak, te saslušani svjedoci, a ključno je bilo prepoznavanje osumnjičenika kada svjedok Mato Guberović iz Gornje Varoši pokraj Stare Gradiške nije među sedam osoba prepoznao Matića – kazao nam je odvjetnik Mirko Mirković iz Požege, koji je zastupao osumnjičenika.

On je najavio tužbu protiv RH zbog nepravednog pritvora i nanasenih duševnih boli svog klijenta. Mišljenja su stručnjaka da DORH olako provodi postupke protiv ljudi osumnjičenih za ratne zločine jer je spisima često nedostaju ključni podaci kao što su imena roditelja, datum i mjesto rođenja, JMBG itd.

- U Gradiški (BiH) i okolini postoji sedam osoba sa imenom i prezimenim Slobodana Matića, ovaj koji je bio u pritvoru rođen je 1966. godine, a stvarno osumnjičeni 1962. godine i taj je prema našim spoznajama umro, te je sahranjen u Romanovcima pokraj Banja Luke – kaže na kraju Mirković dodavši da su u ovom slučaju našem pravosuđu podastrijeli niz dokaza uključujući osobne fotografije i fotografije osumnjičenikova groba.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.