D.I.C. Veritas

Veritas, 25.03.2015. – Saopštenje povodom hapšenja Vukadin Čedomira

Sinoć su hrvatski mediji objavili da je na graničnom prelazu Strmica uhapšen Čedomir Vukadin iz sela Vrbnika kraj Knina prilikom ulaska u RH i prebačen u Split, gdje mu je određen pritvor zbog opasnosti od bijega s obzirom da ima i hrvatsko i srpsko državljanstvo, te da je pod istragom šibenskog Županijskog državnog odvjetništva zbog ratnog zločina nad civilima počinjenog tokom Domovinskog rata.

Veritas je u kontaktu sa Vukadinovim rođacima od momenta hapšenja, koje se desilo prije dva dana i to prilikom izlaska iz RH u BiH, ali po njihovom izričitom zahtjevu sa ovom viješću nije išao u javnost kako bi od eventualnog stresa zaštitio njegovu staru i bolesnu majku sa kojom živi u stanu u Beogradu i maloljetnu kćer. Vukadin je, po pričanju rođaka, do sada više puta odlazio u Hrvatsku, a zadnji put je otišao u petak, 20. marta o.g.,  sa dvojicom radnika i kombi vozilom iz svoje firme “Elektrovrbnik”, koji su bili sa njim i prilikom hapšenja. Inače, Vukadin je u avgustu 1995. godine iz Knina izbjegao u Srbiju, gdje je u međuvremenu stekao i državljanstvo Republike Srbije.

Prema dokumentaciji sa kojom raspolaže VERITAS, splitsko Županijsko državno odvjetništvo je 9. maja 2014. godine otvorilo je istragu protiv pomenutog Čedomira Vukadina (56), te Branka Tankosića (63) iz Doboja i Mihaila Vukadina (73) iz Knina, a po krivičnoj prijavi Mladena Ujakovića od 27. februara 2001. godine, za ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Terete se da su 27. oktobra 1993. godine, kao pripadnici vojske RSK, i to Čedomir Vukadin kao zamjenik komadanta, Mihailo Vukadin kao zamjenik komadanta za bezbjednost 1. bataljona 75. MTBR i Branko Tankosić kao komadant PVO, naredili i izvršili pretraživanje kuća preostalih stanovnika hrvatske nacionalnosti u mjestima Matasi, Zelići, Lukar i Suknovci, nakon čega je više civilnih osoba nezakonito privedeno u Oklaj, gdje su ih zatvorili, te nakon toga Branko Tankosić naredio drugim vojnicima da udaraju i fizički zlostavljaju zarobljene civile, pri čemu su neki od njih zadobili teške fizičke povrede, a Čedomir i Mihailo Vukadin kao komadanti nisu poduzeli dužne radnje i mjere kako bi spriječili i kaznili takvo protuzakonito postupanje potčinjenih.

Čedomir Vukadin je svoju odbranu dao zamolbenim putem u septembru prošle godine pred sudijom Višeg suda u Beogradu, u kojoj je naveo da je po njegovom naređenju izvršeno privođenje dvadesetak civila hrvatske nacionalnosti iz gore pomenutih sela zbog informacija da u toku noći pojedini stanovnici iz tih mjesta nestaju sa sumnjom da odlaze u neka druga hrvatska mjesta na Miljevačkom platou. O tom privođenju na informativne razgovore bio je upoznat i UNPROFOR. Svojim potčinjenima izdao je naređenje da se prema privedenima postupa humano i da ih niko fizički ni psihički ne maltretira. Od svih privedenih, nakon ispitivanja, njih pet-šest je bilo zadržano najduže jedan sat, dok su ostali vraćeni svojim kućama. Po zadržana lica komanda brigade je poslala patrolu vojne policije koja ih je odvezla do vojnog zatvora u Kninu. Poznato mu je da su neka od zadržanih lica dospjela u kninsku bolnicu, a među njima i Mladen Ujaković, koga je poznavao iz viđenja, ali mu nije poznato ko ih je i zašto tukao.

Činjenice da je Vukadin od kada je dao svoju odbranu zamolbenim putem u Beogradu, učestalo putovao u rodni kraj i da je kontaktirao sa braniocem koji mu je postavljen po službenoj dužnosti, ukazuju da se nije krio niti pokušavao izbjeći krivičnu odgovornost, već naprotiv da je pokazao želju da aktivno učestvuje u krivičnom procesu u očitoj namjeri da dokaže svoju nevinost. Po riječima njegova branitelja Vukadin je priveden zbog svjedočenja o jednom drugom događaju pa je njegovu prisutnost nadležni tužilac iskoristio da mu odredi istražni zatvor za inkriminirani događaj, koju činjenicu će koristiti u žalbi na odluku o istražnom zatvoru.                      

Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svijeta je do sada uhapšeno 148 Srba iz Hrvatske i bivših pripadnika JNA, od kojih su 41 ekstradirani u Hrvatsku. Od ekstradiranih do sada je protiv 18-orice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru. Ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske.

 

Beograd, 24.03.2015.

P R E D S J E D N I K

Savo Štrbac

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.