Pomenom u Crkvi Svetog Marka u Beogradu, juče je, u prisustvu nekoliko desetina Krajišnika, obeleženo 23 godine od “Bljeska” – akcije hrvatske vojske koja je za posledicu imala više stotina ubijenih i 15.000 proteranih Srba iz Zapadne Slavonije.
Stradanje u brojkama: Hrvatski vojnici i policajci nisu imali milosti prema Srbima
- Na praznik rada, 1. maja, 4.000 hrvatskih vojnika i policajaca napalo je oblast Zapadne Slavonije koja je u to vreme bila pod direktnom zaštitom UNHCR, Sektor Zapad. Pripadnici UN ne samo što nisu reagovali, već su prethodno bili obavešteni da se udalje na bezbedno rastojanje što su i učinili prepuštajući svoje štićenike Srbe na milost i nemilost agresoru – ističe direktor Dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac.
Ovom akcijom komandovali su hrvatski generali Petar Stipetić, Luka Džanko, Marijan Mareković, Mladen Kruljac i brigadir Stjepan Gašljević.
- Oni su po nalogu Franje Tuđmana, Gojka Šuška, Janka Bobetka i Imre Agotića isplanirali i izveli akciju. Svi su na slobodi, ovenčani slavom hrvatskih nacionalnih heroja – ističe Štrbac.
Prema podacima Veritasa, tokom dvodnevne akcije “Bljesak” poginule su i nestale 283 osobe, uključujući 114 civila i 11 milicionera.
Ubistvo kao “ratna šteta”
Savo Štrbac upozorava da ne samo što nema procesuiranih za “Bljesak”, već i porodice koje traže odštetu od Hrvatske na lokalnim sudovima prolaze kao bosi po trnju:
- U parničnom postupku po tužbi sestara Radmile i Mirjane Vuković, za naknadu štete zbog ubistva oca im Milutina, majke Cvijete i sestre Dragane, sud je odbio taj zahtev uz obrazloženje da ubistvo njihovih roditelja i sestre nije ratni zločin već “ratna šteta”, za koju država ne odgovara. Na kraju su ove nesrećne žene su morale državi da plate parnične troškove u iznosu od 3.200 evra.
Dodaje da su stradali i oni koji su, sećajući se Drugog svetskog rata, odmah krenuli u bežaniju:
- Većina je spas pokušala da pronađe u Republici Srpskoj i “mostu spasa” na Savi. Međutim, na tom putu su ih sustizali naleti hrvatske avijacije i bombe, ali i maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci. Ranjenici su klani ili gaženi tenkovskim gusenicama .
Ništa bolje nisu prošli ni oni koji su ostali u svojim domovima, a najgora sudbina je zadesila srpska sela Medare i Paklenicu.
- U Medarima je ubijeno 22 civila, od čega 11 žena i troje dece, a u Paklenici je pogubljeno 20 ljudi, uključujući i dva bračna para od kojih je svaki imao u proseku 70 godina. Ipak, najteže je stradala porodica braće Vuković iz Medara. Ranko i Anđelija i njihova deca Goran (11) i Gordana (8), te Milutin i Cvijeta i njihova ćerka Dragana (7) – navodi Štrbac.
Za zločine počinjene u zaštićenoj zoni UN niko iz Hrvatske nikada nije bio optužen pred Haškim tribunalom. Pred sudovima Hrvatske, Srbije i BiH povedeno je nekoliko krivičnih postupaka za ratne zločine počinjene na Srbima u toj akciji, ali svaki od njih se i dalje nalazi u pretkrivičnoj ili istražnoj fazi.
Dodik pozvao na jedinstvo
U Gradiški je obeleženo 23 godine od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije, a predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je poručio da Srbi moraju biti jedinstveni i, kako je naveo, čuvati dve države – Srpsku i Srbiju.
- Ako nemamo državu, nismo slobodni. U kakvom teškom položaju su Srbi najbolje vidimo u Federaciji BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Makedoniji i samoproglašenom Kosovu – rekao je Dodik nakon pomena.
Đ. BAROVIĆ
Povezani tekstovi









