D.I.C. Veritas

“B92”, 25.06.2012. Tužilaštvo: 20 godina za Haradinaja

Hag — Tužilaštvo Haškog tribunala je zatražilo “najmanje 20 godina zatvora” za bivšeg zapovednika OVK Ramuša Haradinaja. Odbrana tvrdi da je nevin.

Odbrana tvrdi da je Haradinaj nevin i da kao “častan čovek” ne bi sedeo skrštenih ruku dok se pred njim dešavaju stravični zločini.

Tužioci su ovu kaznu predložili na završnoj reči u ponovljenom suđenju Haradinaju zbog zločina nad Albancima, Romima i Srbima u logoru OVK u selu Jablanica kod Dečana 1998.

 

Na kraju ponovljenog suđenja, tužioci su istu kaznu predložili i za saoptužene Idriza Baljaja i Ljaha Brahimaja. Posle prvog procesa, Haradinaj i Baljaj su aprila 2008. bili oslobođeni, a Brahimaj je bio osuđen na šest godina zatvora.

Haradinaj, Baljaj i Brahimaj su u šest tačaka optuženi za ubistva, okrutno postupanje i nehumane postupke, kao kršenje zakona i običaja ratovanja. Oni se terete za zlostavljanje, mučenje i ubistvo najmanje osam pritvorenih u Jablanici, od kojih su dvojica bili Srbi, a ostali Romi i Albanci.

Prvooptuženi Haradinaj je u to vreme bio regionalni zapovednik OVK, Baljaj je predvodio specijalnu jedinicu te paravojske, a Brahimaj je komandovao logorom u Jablanici.

“Najmanja kazna koju valja izreći za svu trojicu optuženih je 20 godina zatvora”, rekao je tužilac Pol Rodžers na kraju završne reči.

Rodžers je kazao je da je tokom ponovljenog suđenja dokazano da su optuženi bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu čiji je cilj bilo “brutalno eliminisanje svih protivnika” OVK, pretpostavljenih kolaboracionista i špijuna, “zlostavljanjem, mučenjem i ubistvima” u Jablanici.

Haradinaj koji je “uživao gotovo božanski status”, “ohrabrivao je i podržavao” direktne počinioce – među kojima su bili njegov ujak Brahimaj i drugooptuženi Baljaj – da “eliminišu protivnike”, naređujući “vojnoj policiji” OVK da “iskoreni kolaboracioniste”, naglasio je zastupnik optužbe.

Iako mu je, kao regionalnom komandantu OVK od juna 1998, dužnost bila da zaštiti pritvorene u logoru u Jablanici, Haradinaj je, po tužiočevim rečima, postupao potpuno suprotno, ohrabrujući njihovo zlostavljanje.

Za Brahimaja, tužilac Rodžers je kazao da je, prema izvedenim dokazima, sa svoja dva brata bio “u središtu” zločina u Jablanici, koje je naređivao, podsticao i sam počinio. U počinjenju zločina, po iskazima svedoka, sa posebnim zadovoljstvom učestvovavao je i drugooptuženi Baljaj.

“Bio je to brutalni režim zlostavljanja, mučenja i ubistava onih koji su bili viđeni kao izdajnici, kolaboracionisti ili špijuni. Dokazi o tome su čvrsti”, rekao je tužilac, precizirajući da su zarobljenici u Jablanici držani u neljudskim uslovima, “teško prebijani, mučeni, a neki i ubijeni”.

Po Rodzersovim rečima, “samo sumnja” u kolaboracionizam sa srpskim vlastima bila je dovoljna da OVK, pod Haradinajevom komandom, kidnapuje Albance i Rome iz okolnih sela i zatvori ih u jablanički pritvor.

Jedan od mučenih i ubijenih Albanaca, Pal Krasnići u Jablanicu je čak došao sam, da bi pristupio OVK, ali ga to nije spasilo, napomenuo je zastupnik optužbe.

Sa Albancima i Romima su, po iskazima svedoka, bili pritvoreni, mučeni i na kraju ubijeni i Srbi Ivan Zarić i policajac Nenad Remištar, kao i još neidentifikovani Crnogorci i Muslimani.

Tužilac Rodžers pozvao je, međutim, sudije da zanemare iskaz svedoka optužbe PW-081 koji je tokom suđenja opisao kako su Brahimaj i Baljaj, u prisustvu Haradinaja, u Jablanici iskopali oči i odsekli uvo srpskom i romskom zarobljeniku, koji su zatim ubijeni i bačeni u Radonjićko jezero. Taj iskaz, koji je svedok više puta menjao u sudnici, tužilac je nazvao “nepouzdanim”.

Ponovljeno suđenje Haradinaju i saoptuženima počelo je avgusta 2011. godine, a poslednji svedok optužbe saslušan je aprila ove godine u potpunoj tajnosti.

 

Tužioci su tog zaštićenog svedoka, pod pseudonimom PW-80, zajedno sa Šefćetom Kabašijem, smatrali ključnim. Njihovo odbijanje da svedoče na prvom suđenju Haradinaju 2007. bilo je osnovni razlog za ponavljanje procesa.

Kabaši je ponovo odbio da svedoči na početku novog suđenja u avgustu prošle godine. I Kabaši i PW-80 bivši su pripadnici OVK koji su u vreme obuhvaćeno optužnicom bili u logoru Jablanica.

Tokom ponovljenog suđenja, tužioci su pred sudije izveli 12 svedoka, a još 44 izjava svedoka su u spis uveli u pisanom obliku. Nijedan od optuženih nije izvodio dokaze odbrane, pošto, po rečima Haradinajevog branioca, nisu imali od čega da se brane, uvereni da tužioci nisu dokazali njihovu krivicu.

Na kraju prvog suđenja po mnogo široj optužnici, Haradinaj i Baljaj su 2008. bili oslobođeni krivice, a Brahimaj je osuđen na šest godina zatvora. Usvojivši žalbu tužilaštva na prvostepenu presudu, apelaciono veće Tribunala naložilo je, krajem jula 2010, da suđenje bude ponovljeno po šest od 37 tačaka prvobitne optužnice, ograničenih na zločine u Jablanici.

Haradinaj je bio uhapšen u Prištini, 20. jula prošle godine i prebačen u pritvor Tribunala, gde je i sada. Drugooptuženi Baljaj je u Sheveningen prebačen iz zatvora na Kosovu, gde je služio kaznu na koju je osuđen pred lokalnim sudom.

Delimično ponavljanje suđenja, žalbeno veće Tribunala naložilo je zato što na prvom procesu nisu bila saslušana dva ključna svedoka, PW-80 i Šefćet Kabaši, koji su odbili da svedoče zato što su bili “uznemiravani” i “zastrašeni”.

Na zastrašivanje i uznemiravanje svedoka na Kosovu, ukazalo je I raspravno veće u prvostepenoj presudi u kojoj je naznačeno i da su počinjeni zločini nad nealbancima i Albancima koje je OVK smatrala nelojalnim, ali da nije dokazana krivica Haradinaja i Baljaja.

Haradinaj se, uoči prvog procesa, u proleće 2005. bio dobrovoljno predao Tribunalu, odmah pošto je podneo ostavku na dužnost premijera Kosova, na koju je bio izabran kao lider Alijanse za budućnost Kosova. U junu te godine, Tribunal ga je pustio na privremenu slobodu i omogućio mu da “u ograničenoj meri” javno nastupa kao političar.

Prvo suđenje Haradinaju i saoptuženima je počelo 5. marta 2007., a prvostepena presuda izrečena je 3. aprila 2008. godine. Tužioci su pred sudsko veće tokom procesa izvelo 81 svedoka, a dvojica su odbila da svedoče uprkos obavezujućem nalogu suda. Optuženi se ni tada nisu branili.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.