D.I.C. Veritas

B92, 28.07.2015., Vulin: 5. avgust – Dan žalosti u Srbiji i Srpskoj

U znak sećanja na stradanja i progon Srba u “Oluji” 5. avgust biće proglašen Danom žalosti na teritorijama Srbije i Republike Srpske, kaže Aleksandar Vulin.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je da će Dan sećanja na stradanja i progon Srba biti obeležen 4. avgusta velikim skupom ispred Sremske Rače i nizom prigodnih manifestacija 5. avgusta.

“Mi smo na zajedničku inicijativu vlada Srbije i Republike Srpske odlučili da 5. avgust bude dan sećanja na sve prognane i stradale Srbe, a na današnjoj sednici Organizacionog odbora smo se dogovorili kako ćemo obeležiti taj dan”, rekao je Vulin novinarima nakon uručenja stipendija talentovanim učenicima i studentima koji se nalaze na smeštaju u hraniteljskim porodicama.

Prema njegovim rečima, dogovoreno je da će taj dan biti obeležen velikim skupom 4. avgusta ispred Sremske Rače u opštini Sremska Mitrovica, kao i 5. avgusta, nizom prigodnih manifestacija od kojih će, izmedju ostalog, jedna biti i minut ćutanja za sve žrtve.

“U akciji obeležavanja uključile su se obe vlade, Srpska pravoslavna crkva i sve institucije naše zemlje”, kazao je Vulin.

Oni koji duže od dve decenije istražuju zločine nad Srbima pozdravljaju najavu da će 20 godina od nacionalne tragedije biti obeleženo na državnom nivou.

“Narod bi rekao bolje ikad nego nikad. Narod koji se ne sjeća svojih predaka, svojih žrtava, često to zaboravi pa mu se ponavlja istorija. Opet neki kažu da su Srbi često u svojoj istoriji imali te tragične događaje i da su upravo da bi mogli da idu napred, da žive, da se raduju životu, namerno potiskivali te tužne događaje”, kaže Savo Štrbac, direktor Informacioni-dokumentacioni centar “Veritas”.

Dan Oluje uvek je bio Dan žalosti u Srbiji i bez Vladine potvrde, smatra uredinik Danasa Zoran Panović.

“Mislim da Vlada sada pokušava da nađe neki kontrapunkt hrvatskoj proslavi koja ima elemenata euforije uprkos tome što neće doći brojne delegacije, ali isto tako mislim da se pored žalosti kao dominantnog raspoloženja svaka godišnjica “Oluje”, a posebno 20 godina, mogla da posluži kao neki znak za propitivanje samih srpskih greški, zabluda koje su do toga doveli”, navodi Panović.

Aleskandar Popov, potpredsednik regionalne NVO Igmanska inicijativa za Radio Slobodna Evropa je ocenio da je državno obeležavanje “Oluje” nastavak degutantnog nadmetanja brojem žrtava.

“Kao da neko želi da nikad ne zatvorimo poglavlje 90-ih kako bi se manipulisanjem time mogao pojavljivati kao zaštitnik sopstvene nacije”, rekao je Popov.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.