D.I.C. Veritas

“Blic”, 06.08.2016. PET SCENARIJA ZA RASPLET Kako može biti okončan diplomatski rat Srbije i Hrvatske

Ne nazire se kraj “diplomatskog rata” Srbije i Hrvatske, a slanje protestnih nota i njihovo odbijanje postala je uobičajena praksa u poslednje vreme.

Dve zemlje su za samo dve nedelje razmenile najmanje šest ovakvih “poruka”, ali je pitanje da li će se i zaustaviti na njima, ili će bilaterani odnosi otići u nekom ozbiljnijem i lošijem pravcu, koji bi mogao da dovede i do prekida diplomatskih odnosa.

Bivši ambasador Srbije u Švedskoj i BiH Ninoslav Stojadinović kaže da je situacija u kojoj se Srbija i Hrvatska sada nalaze “pat pozicija”, da se neće odmah i jednostavno rešiti, naročito imajući u vidu da se u septembru u ovoj zemlji održavaju vanredni parlamentarni izbori.

Ovo može biti “elegantno” rešenje za jedan period, ali se ne može ovako do u nedogled. Verujem da će slanje protestnih nota trajati do tih izbora, ali ne verujem da će doći do zamrzavanja ili prekida diplomatskih odnosa. Pretpostavljam da EU to neće dozvoliti – kaže Stojadinović.

Scenario 1: Slanje protestnih nota

Ne postoji ni pravilo ni rok do kada ovakva praksa može da se primenjuje. Slanje, primanje i odbijanje protestnih nota može da potraje koliko određena zemlja želi, na isti način može da se prekine, a može i da se preduzme neki od sledećih koraka ili u pravcu poboljšanja ili zahlađenja odnosa.

Scenario 2: Pozivanje ambasadora na konsultacije

Posle razmene i neprimanja protestnih nota, sledeća stvar u diplomatskom smislu mogla bi da bude pozivanje ambasadora na konsultacije, bilo da je reč o Srbiji ili Hrvatskoj, ili obe.

- Ako se tako nešto i dogodi, znak je da je reč o protestu, ali i dalje ne znači niži nivo diplomatskih odnosa niti njihov prekid, jer se posle konsultacija, i kada se otklone razlozi za nezadovoljstvo, ambasador može vratiti u zemlju u kojoj je službovao bez posebne procedure – priča Stojadinović.

Scenario 3: Povlačenje ambasadora

Vrlo ozbiljna situacija po odnose dve zemlje bio bi sledeći korak, a to je da ambasador bude povučen iz zemlje u kojoj službuje, a da njegov kolega iz zemlje službovanja bude proglašen personom “non grata”, što je bio slučaj sa ambasadorom Crne Gore u Srbiji kada je ova zemlja priznala nezavisnost Kosova.

Scenario 4: Opoziv ambasadora

Opoziv ambasadora jeste ozbiljan korak, jer predviđa snižavanje diplomatskih odnosa na nivo otpravnika poslova i za posledicu uglavnom ima recipročne mere. U ovakvim slučajevima, za ponovno vraćanje diplomatskih odnosa na ambasadorski nivo potrebna je određena procedura, što podrazumeva čekanje da druga strana (zemlja domaćin) prihvati ambasadora, odnosno da mu izda agremane.

Scenario 5: Prekid diplomatskih odnosa

Jedna od rigoroznijih mera u diplomatskom smislu bilo bi najpre zamrzavanje odnosa sa određenom zemljom, i na kraju njihov prekid. Ako do prekida dođe, zatvara se ambasada u nekoj zemlji i povlače sve diplomate, a da bi se ponovo otvorile ambasade i razmenili ambasadori neophodno je ispočetka sprovesti proceduru za uspostavljanje diplomatskih odnosa.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.