Odbor za normu hrvatskoga standardnog jezika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti donio je Izjavu u vezi s pristupanjem Republike Srbije Europskoj uniji kojom se Vladi Republike Hrvatske predlaže da u pristupnim pregovorima kao jedan od uvjeta za pristupanje Republike Srbije Europskoj uniji zatraži da Vlada Republike Srbije javno i nedvosmisleno prizna hrvatski jezik kao poseban i neovisan standardni jezik i jedan od službenih jezika Europske unije.
Nakon što je ista vijest objavljena u javnosti, iz HAZU-a su u petak poručili da im se javio P-portal Srpskog privrednog društva “Privrednik” s pitanjem zašto se Hrvatska akademija nije obratila Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) kako bi pokušala utjecati na sporne udžbenike u Srbiji u kojima se negira postojanje hrvatskog jezika.
Iz HAZU-a su poručili da odgovor na to pitanje glasi:
“Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti nema odnose sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti zato jer se SANU još nije odrekla svojih velikosrpskih memoranduma koji su izazvali poznate posljedice”.
Podsjetimo, kako smo već pisali, u udžbeniku gramatike skupine autora “S reči na dela” za učenike osmih razreda u Srbiji, navodi se da srpski, slovenski, makedonski i bugarski jezik pripadaju skupini južnoslavenskih jezika, “a da Hrvati, Bošnjaci i neki Crnogorci srpski jezik nazivaju hrvatski, bosanski, bošnjački i crnogorski”.
Premda se time negira postojanje hrvatskoga jezika, ovaj udžbenik je odobrio Zavod za unapređivanje obrazovanja i odgoja Srbije.