1991.
* Министар спољних послова Њемачке, Ханс Дитрих Геншер је изјавио да Југославије више не постоји у досадашњем облику.
*Министар спољних послова Холандије Ханс Ван дер Брук је предложио генералу Вељку Кадијевићу преговоре о „уравнотеженој шеми повлачења федералне Армије из Хрватске током прелазног периода“
* Косовић Крсто (1959), живио је у Задру са супругом Хрватицом и два сина. Када су почела ратна дејства супруга са дјецом се склонила код своје родбине, а Крсто је остао да чува кућу. Петорица маскираних лица са капуљачама на главама су га посјетила, утоварили га у кола и одвезли из куће. Након пар дана нађен је његов обезглављени леш у неком јарку, само у доњем вешу. Починиоци су до данас остали непознати.
* У Пољицама поред Задра, под неразјашњеним околностима убијен је Ненад Аћимов (1950), хрватски полицајац српске националности. За његову смрт осумњчени су били Владимир Стреховскy, Ненад Бајло и Мирослав Ђерђе. Поступак се водио пред Војним судом у Сплиту. Војни тужилац је 1. јула 1996. одустао од оптужби због недостатака доказа .
* У Задру у свом стану убијен Србин Гојко Бјелановић (1942). Убио га Владимир Стреховскy Стреховскy. Жупанијски суд у Задру пресудуом од 12. априла 2006. неправоснажно је осудио Стреховског за убиство бјелановића на 6 година затвора, коју казну му је Врховни суд РХ пресудом од 06.јуна 2006. преиначио на 9 година.
* У дописништву “Вечерњих новости” које се налазило у приземљу једне вишеспратнице на самој обали Вуке усред Вуковара, убијен је Чехајић Јусуф – Чеха (1942), стални дописник “Вечерњих Новости” из Боеграда. До данас се не зна ко га је убио.
1992.
* Влада СРЈ је образовала радну групу која ће радити на прикупљању чињеница о злочинима на просторима бивше Југославије и која треба да сарађује са СБ УН.
* У Загребу је одржан први сусрет Одбора за међудржавне разговоре РХ и СРЈ. Том приликом формирано је пет комисија: за саобраћај, финансије, сукцесију, имовинско-правна питања и за избјеглице.
1993.
* Потпредсједник владе РХ Мате Гранић упутио је писмо Тадеушу Мазовјецком специјалном извјестиоцу УН за људска права, у коме је оспорио тврдње да је хрватска војска на подручју Медачког џепа починила тешке злочине над цивилним становништвом. У писму је речено да су „сви убијени у акцији на локацијама Дивосела, Читлука и Почитеља погинули у борби, били наоружани, носили униформе и пружали активан отпор постројбама хрватске војске“, чак и они „што их називате женама и старијим особама“.
1995.
* Представници УН у Книну изјавили су да је Хрватска војска послије војне операције „Олуја“ у РС Крајини, на подручијима која су до сада обишли посматрачи УН, спалила 22.000 кућа и 320 заселака. Погинуло је 128 цивила, од којих је 87 усмрћено „хицима из непосредне близине“. Од око 135.000 људи који су живели у том региону остало је само 3.000.
Veritas.info
Povezani tekstovi









