1991.
- Nastavljeni su žestoki okršaji oko Karlovca i širom Hrvatske. Reagovalo je i ratno vojno vazduhoplovstvo JNA u okolini Gospića, Karlobaga i Velike Gorice.
- Ambasador SFRJ u Parizu Božidar Gagro, podnio je ostavku na taj položaj, najavivši da će svoj dalji diplomatski aganžman obavljati u interesu njegove države Hrvatske.
1992.
- Kopresjednici Mirovne konferencije o Jugoslaviji Sajrus Vens i lord Dejvid Oven susreli su se u Atini sa grčkim premijerom Konstantinom Micotakisom.
- Patrijarh srpski gospodin Pavle i kardinal zagrebački Franjo Kuharić uputili su iz Ženeve zajedničku poruku u kojoj apeluju da se odmah i bezuslovno obustave sva neprijateljstva na prostorima bivše Jugoslavije.
1993.
- Povodom izvještaja generalnog sekretara UN Butrosa Galija SB UN od 20. septembra, u kome je predloženo produženje mandata UNPROFOR-a, Zastupnički dom Sabora RH je usvojio zaključak u kome je rečeno da se „pod sadašnjim uvjetima i bez bitnijih promjena u mogućoj rezoluciji Vijeća sigurnosti UN ne prihvaća produženje mandata UNPROFOR-u, za Hrvatsku, te traži da se njegove jedinice povuku iz RH do 30. novembra ove godine“.
- Povodom zaoštravanja situacije u Hrvatskoj i opasnosti obnavljanja ratnih sukoba sa Srbima iz Krajine, američki list „Njujork tajms“ je objavio izvještaj iz Zagreba u kome je naveden niz podataka o tome da hrvatska vlada ubrzano kupuje i uvozi oružje, uprkos embargu SB UN.
1994.
- Glavni odbor SDS Krajine, na čelu s Milanom Babićem, ministrom spoljnih poslova RSK, optužio je Milana Martića, predsjednika RSK da je preuzeo isključivu kontrolu nad resorima odbrane i unutrašnjih poslova, „da parališe rad pravosudnih organa, kao i da svaki pokušaj uspostavljanja pravne države, pokušava da pomoću svojih savjetnika u Beogradu i Kninu formira paralelnu vladu, što predstavlja opstrukciju i otežava funkcionisanje državnih organa“. Istovremeno GO SDS Krajine je zamjerio Branku Vojnici članu Srpske radikalne stranke i predsjendiku Skupštine RSK da „forsira neodmjreno vezivanje za trentno nerealnu politiku RSK i RS.
- U Saboru Hrvatske vođena rasprava o statusu UNPROFOR-a. U raspravi su dominirali kritički stavovi prema izvještaju generalnog sekretara UN Butrosa Galija, koji je tražio od SB UN da mirovnim snagama u Hrvatskoj produži mandat za novih šest mjeseci. Potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks nazvao je Butrosa Galija Pontijem Pilatom, rekavši da „RH može prihvatiti samo takav mandat UNPROFOR-a, u kojem će se odmah osigurati vlast RH u ružičastim zonama“, kao i da svaki razgovor o ublažavanju sankcija protiv SRJ mora biti usko vezan s rješavanjem ovih problema u Hrvatskoj.
1995.
* U Davoru na Savi obavljena je razmjena ratnih zarobljenika između Vojske RS i Hrvatske vojske.
Veritas.info
Povezani tekstovi









