D.I.C. Veritas

Glas Srpske, 30.07.2014, Dželalija: Istorijski cinizam zaboraviti zločine u Oluji

Promocija desetog Zbornika radova "Građanski rat u Hrvatskoj 1991 - 1995. godina"

Promocija desetog Zbornika radova “Građanski rat u Hrvatskoj 1991 – 1995. godina”

Beograd – Profesor Stojan Dželalija smatra da bi bio istorijski cinizam i veliki zločin nad istinom i pravdom da zločini počinjeni nad Srbima u Hrvatskoj tokom 20. vijeka, posebno u akciji “Oluja” u Krajini 1995. godine, ostanu zaboravljeni, prećutani i nekažnjeni.

Dželalija je na promociji desetog jubilarnog Zbornika radova “Građanski rat u Hrvatskoj 1991 – 1995. godina” podsjetio da je na području Hrvatske na početku za Srbe tragičnog 20. vijeka živjelo 40 odsto Srba, a da ih je na posljednjem popisu 2011. godine bilo samo 186.633 ili 4,3 odsto.

“Ako nije bilo holokausta i genocida, zaboga, gde nestade toliki narod. Ako taj rat nazivaju domovinskim, a ubijali su građane Hrvatske, o kakvom je onda ratu reč”, upitao se profesor Dželalija.

On je naglasio da bi bila velika sramota pred potomcima ukoliko se Srbi “ne pobune” i ne suprotstave zataškavanju istine, te da su zbornici poput ovog koji je večeras predstavljen publici u punoj sali Biblioteke grada Beograd, jedan od načina da se to učini.

Direktor Dokumentaciono informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac pročitao je dijelove izjave koju je dao pred Međunarodnim sudom pravde tokom procesa po međusobnim tužbama Srbije i Hrvatske za genocid da bi ilustrovao dimenzije zločina koje je počinila hrvatska vojska u akciji “Oluja”.

“Samo u Golubiću kod Knina, prema popisu stanovništva iz 1991. godine, živjelo je 1.424 žitelja, od toga 1.389 Srba. Šestog avgusta 1995. u akciji ‘čišćenja’ ubijeno je sve zatečeno srpsko stanovništvo – njih 15. Prema popisu stanovništva iz 2011, u Golubiću živi 1.029 stanovnika, od kojih je 225 Srba”, rekao je Štrbac i dodao da su ostalo Hrvati koji su u ovo mjesto doseljeni iz BiH.

On je upozorio da istina mora biti ponavljana i promovisana da se ne bi desilo da bude zaboravljena, što su zločinci iz redova hrvatskog naroda i željeli.

“Krvnici u dokumentima koji svjedoče o ubijanju Srba u Jadovnu 1941. godine govore – ko nema groba nije ni umro, a ko nije umro nije ni živio”, rekao je Štrbac.

Istoričar Predrag Marković ocijenio je da je Zbornik radova dragocjen istorijski izvor, ne samo za one koje se bave građanskim ratom u Hrvatskoj od 1991. do 1995, već uopšte istorijom tih prostora.

Prema podacima “Veritasa”, u akciji “Oluja” poginula su i nestala 1.852 Srbina. Protjerano je oko 250.000 Srba sa prostora gdje su generacijama živjeli.

Ovu akciju zvanična Hrvatska 5. avgusta obilježava kao “bitku nad bitkama” i danom domovinskog rata.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.