Na Županijskom sudu u Osijeku, iskazima dvojice svjedoka, nastavljeno je suđenje Željku Travici za ratni zločin počinjen početkom listopada 1991. u Ceriću. Podsjetimo, Travica je nakon uhićenja u Francuskoj izručen Hrvatskoj, a u siječnju je počelo suđenje. Gotovo tri sata trajalo je svjedočenje Zorana Šorlija koji je danas u invalidskim kolicima, a čije je zdravstveno stanje posljedica strašnih tortura koje je prošao.
U nastavku suđenju Željku Travici za ratne zločine nad zarobljenim hrvatskim braniteljima u Ceriću 1991., bivši pripadnik HOS-a Zoran Šorli u ponedjeljak je rekao kako su branitelji bili izloženi brojnim zlostavljanjima, pa su ih srpski teritorijalci tjerali i da jedu ljudski mozak.
U iskazu na osječkom Županijskom sudu Šorli je rekao kako je zarobljen 2. listopada 1991., nakon napada na kuću u kojoj su se nalazili branitelji. Poslije poziva da se predaju jedna skupina branitelja izašla je iz kuće, ali su odmah ubijeni rafalima iz vatrenog oružja, a on se, s preostalima, vratio u podrum napadnute kuće.
Nakon što je kuća ponovno napadnuta, među ostalim bombama i tenkovskom paljbom, Šorli kaže kako je u kuću ušao vojnik JNA i rekao da se slobodno predaju vojsci i da ih nitko neće ubiti. Ubrzo nakon toga, dodao je, dolaze pripadnici srpskih paravojnih postrojbi, koji ih ispituju, udaraju rukama i nogama, a brantelja Ivana Kopčića i kundakom u glavu. Šorli ističe kako je među srpskim teritrorijalcima bio i čovjek koji im se predstavio kao Željko Travica, a koji mu je vezao ruke žicom.
- Ruke iza leđa, prvo nam je vezao ruke žicom, onda oko vrata, onda su nam savili noge skroz do kraja u koljenima i zavezali oko nogu jer ako vučemo da se udavimo, ispričao je Zoran Šorli, svjedok.
Nakon što su odvedeni u kuću u blizini u jednom je trenutku, navodi Šorli, došao čovjek u crnom mantilu i pitao “ustaše, hoćete li jesti mozak”? S obzirom na to da je bio vezan, Šorli ističe da ga je netko od prisutnih, među kojima je bio i Travica, na to prisilio. Nakon toga su ih odvezli u Mirkovce, zatim u Šid, potom u logor Begejci, a na odlasku je posljednji put vidio optuženog Travicu koji mu je rekao kako mu je žao što ih nisu pobili.
- Dolazi taj u crnom mantilu i šeširu i nosi šljem i viče, ustaše hoćete li jesti mozak. Dolazi i Travica i hvataju nas za usta i guraju nam taj mozak u usta. Ja sam se otimao, ispričao je svjedok Zoran Šorli.
Upravo se na taj dio iskaza osvrnuo optuženi Travica postavljajući pitanja svjedoku.
Šorli je danas u invalidskim kolicima, ističe, posljedica je to frakture lubanje koju je zadobio kada ga je Travica tukao bejzbolskom palicom.
Svjedočio je i bivši pripadnik MUP-a Marin Dagić koji je ranjen uspio iz podruma pobjeći u kukuruzište i ondje se pravio mrtav te se tako spasio. Željku Travici produljen je istražni zatvor, a suđenje se nastavlja početkom ožujka.
Suđenje se nastavlja ispitivanjem novih svjedoka, a Travica je, nakon što mu je 8. siječnja pročitana optužnica, izjavio da se ne osjeća nimalo krivim zbog optužbi za zlostavljanje i ubijanje zarobljenih hrvatskih branitelja.
Optužnica Travicu tereti da je ratni zločin počinio od 2. do 4. listopada 1991. u Ceriću i Mirkovcima, kao pripadnik srpske paravojne formacije Teritorijalne obrane Mirkovci, tijekom zajedničkog napada pripadnika JNA i TO Mirkovci na Cerić i nakon okupacije toga mjesta.
Tereti ga se da je nečovječno postupao prema ratnim zarobljenicima, fizički ih i psihički zlostavljao te nakon toga ubijao.
Tužiteljstvo sumnja da je, zajedno s ostalim pripadnicima TO Mirkovci, postrojio i pucnjima iz vatrenog oružja usmrtio osam zarobljenih policajaca vinkovačke Policijske uprave i HOS-a iako su prestali pružati otpor i odložili oružje.
Travica je optužen da je fizički zlostavljao zarobljene i vezane hrvatske branitelje te se zajedno s ostalim pripadnicima TO Mirkovci smijao dok je jedan od pripadnika te paravojne formacije zarobljenicima u usta gurao ljudski mozak.
Okrivljeni Travica je na temelju Europskog uhidbenog naloga osječkog ŽDO-a uhićen 5. listopada 2024. na graničnom prijelazu Calais u Francuskoj, prilikom ulaska iz Velike Britanije, te izručen Hrvatskoj i doveden u osječki zatvor.
Povezani tekstovi









