D.I.C. Veritas

MRS, 07.07.2014., Srbija za punu istinu o nestalima

Državna Komisija Republike Srbije za nestale čini sve kako bi se saznala sudbina žrtava ratova na prostoru bivše SFRJ, ali u saradnji sa državama regiona ima još dosta prepreka. Porodice žrtava su duboko ponižene jer ni posle niza godina mnoge nisu ostvarile osnovno pravo- da dostojanstveno sahrane svoje najdraže, rečeno je na skupu o posledicama ratova u organizaciji Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih.

Predsednik Komisije za nestale Veljko Odalović objasnio je da država Srbija sa susedima ima različite vrste neslaganja, od broja žrtava, pa do nezvaničnog odbijanja saradnje. Dok je sa Hrvatskom potpisan sporazum o saradnji, BiH to stalno odlaže, a sa Prištinske strane gotovo i da ne dobijamo informacije, kaže Odalović. Kao najveći problem on je istakao što u mrtvačnicama širom regiona postoji još 5.000 neidentifikovanih tela, i nema naznaka da će se situacija poboljšati. Odalović je dodao da Srbija čeka početak rada novog suda na Kosmetu i izrazio nadu da će biti pravedan.

O kosovskim žrtvama govorio je i Dušan Čelić iz udruženja porodica žrtava i istakao da je posle dolaska Kfora kidnapovano 1.000 ljudi, spaljeno 20.000 kuća i prognano više od 200.ooo Srba, a da srpske vlasti nedovoljno ističu te podatke.

Predsednik Veritasa Savo Štrbac ponovio je da je u Hrvatskoj poginulo i nestalo više od 7.000 Srba, da je od njih 70 % civila, a da je više od polovine žrtava stradalo za vreme akcije Oluja 1995. godine. Štrbac je objasnio da hrvatski mediji vešto izbegavaju da kažu koje su nacionalnosti žrtve identifikovane poslednjih godina, i primenivši stav da je reč o državljanima Hrvatske, prikrivaju činjenicu da je srpskih žrtava mnogo više.

Sociolog Jovo Bakić poručuje da ne treba insistirati na brojevima već na ličnim sudbinama, na biografijama ljudi i dokumentima. Bakić kaže da su žrtvama i njihovim porodicama veliku štetu nanele oslobađajuće presude Haškog tribunala, posebno se osvrnuvši na hrvatskog generala Antu Gotovinu, jednog od lidera bosanskih muslimana Nasera Orića i jednog od vođa albanske OVK Ramuša Haradinaja. Za njihove zločine postojali su dokazi, ali Hag nije imao jedinstveni kriterijum i očito je da je taj sud poslužio samo za suđenje onima koji su se suprotstavili SAD-u. Bakić je takođe posavetovao prisutne da ne smemo slaviti svako svoje zločince, jer ako želimo pravdu za žrtve, moramo biti svesni i zločina koje je neko počinio u ime Srbije.

I zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić, potvrdio je da je na Kosmetu UNMIK prikrivao dokaze o Žutoj kući, dok su se dokazi u haškom sudu neobjašnjivo uništavali i gubili. On je izrazio nadu da će tužilac novog Tribunala koji će suditi za zločine na Kosovu, pošteno raditi svoj posao, kako bi bar u nekim slučajevima pravda bila zadovoljena.

Na skupu su govorili i članovi porodica nestalih i ubijenih u ratovima koji su podsetili na tragične sudbine članova svoje porodice i još jednom zatražili da kriterijumi za suđenje svim zločincima budu jasni.

 

Izveštaj Mirjane Nikolić

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.