Posle ratova na prostoru bivše Jugoslavije kao nestale se i dalje vode 9.733 osobe, od kojih je 3.700 srpske nacionalnosti, rečeno je danas na konferenciji za novinare u Beogradu povodom 30. avgusta, Međunarodnog danas nestalih.
Na skupu u organizaciji Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih s prostora bivše Jugoslavije rečeno je da su u mrtvačnicima širom regiona posmrtni ostaci oko 3.000 osoba, od toga oko 1.650 u BiH, oko 900 u Hrvatskoj a 350 u Prištini.
Pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Duško Ćutilo, rekao je da se ne sme dozvoliti da se žrtve pretvore u puki broj jer „svako od njih ima svoj identitet“.
„Na području Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Kosova i Metohije nestalo je 9.733 osobe, od kojih je 3.700 srpske nacionalnosti. Moramo aktivno da tražimo istinu za nestala lica“, rekao je Ćutilo.
On je najavio će radna grupa Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja obnoviti rad komisije za izradu Nacrta zakona o nestalim licima.
„Komisija će nastaviti tamo gde je prethodna grupa stala kako bismo konačno završili pripremu nacrta“, dodao je Ćutilo.
Duško Čelić iz Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih s prostora bivše Jugoslavije kazao je da je rad na Nacrtu zakona o nestalim licima stao krajem 2021. godine iz „nepoznatih razloga“.
„Predsednik Aleksandar Vučić primio nas je na razgovor 2. septembra 2019. godine da bismo pričali o žrtvama nestalih i te godine je izričito dao podršku za izradu nacrta zakona. Radna grupa je formirana 2021. godine, održano je šest radnih sastanaka, grupa gotovo da je završila nacrte, a krajem te godine se zastalo iz nama nepoznatih razloga“, rekao je Čelić.
Rekao je da su 22. avgusta imali sastanak u resornom ministarstvu i pričali o „pitanjima, problemima i nedonošenju zakona“.
„Politička podrška nije upitna, mi ne pitamo da li će se doneti zakon, već kada“, kazao je Čelić.
Rekao je da bi bilo dobro da tekst zakona bude gotov na Međunarodni dan ljudskih prava, 10. decembra i da Vlada nakon toga pošalje predlog Narodnoj skupštini na usvajanje.
Predsednica Koordinacije Mirjana Miodrag Božin, rekla je da se današnja konferencija ne održava samo u Beogradu već i u Kraljevu, Nišu i Gračanici kako bi se što veći broj ljudi podsetio na ovu temu.
„Nestali’ je termin koje porodice žrtava ne vole. Oni su oteti, zarobljeni, kidnapovani, a podaci pokazuju da je na prostorima bivše Jugoslavije u sukobima 40.000 lica nestalo“, rekla je Božin.
Božin je kazala da veliki broj odgovornih nisu osuđeni za počinjene zločine i optužila međunarodnu zajednicu da „ćuti“ o zločinima nad Srbima na prostoru bivše Jugoslavije.
Ona je kazala da porodice nestalih nisu zadovoljne jer smatraju da žrtve zaslužuju u Beogradu Memorijalni centar.
„Mediji nisu zainteresovani za nestala lica, osim kada je Međunarodni dan nestalih i Međunarodni dan ljudskih prava“, rekla je Božin.
Dokumentaciono-informacini centar Veritas ranije je saopštio da je u ratovima na području bivše Jugoslavije nestalo između 9.567 osoba, koliko ih je na spisku Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, i 11.323 koliko ih trenutno ima u Bazi podataka aktivnih slučajeva, kojom upravlja Grupa za nestale osobe za regionalnu saradnju u okviru Berlinskog procesa za Zapadni Balkan.