D.I.C. Veritas

“Novi list”, 02.03.2012. Medački džep 2

Policija uhitila petoricu osumnjičenih za ratne zločine u Medačkom džepu

Uhićeni su zapovjednik satnije 9. gardijske brigade Josip Krmpotić, pripadnici te brigade narednik Ivan Jurković, poručnik Miroslav Petti i Velibor Šolaja. Iako je navedeno da je uhićen i vojni obavještajac Krešimir Tomljenović, njegov odvjetnik je kazao kako ta informacija nije točna

Za ratni zločin protiv civila i ratnih zarobljenika 1993. u Medačkom džepu policija sumnjiči četvoricu pripadnika 9. gardijske brigade Vukovi i bivšeg pripadnika vojno-obavještajne službe SIS, doznaje se od izvora bliskog istrazi.  Isti izvor Hini je potvrdio da su danas zbog tog ratnog zločina uhićeni zapovjednik satnije 9. gardijske brigade Josip Krmpotić, pripadnici te brigade narednik Ivan Jurković, poručnik Miroslav Petti i Velibor Šolaja. Iako se u Hininoj vijesti navodilo da je uhićen i vojni obavještajac Krešimir Tomljenović, njegov odvjetnik je kazao kako ta informacija nije točna.

I dalje nije poznato za koja nedjela ih se točno tereti, no njih se kao počinitelje povezivalo sa zločinima u Medačkom džepu još prije desetak godina.

Svi oni su trenutno na kriminalistilčkoj istrazi u policiji nakon čega će biti privedeni pritvorskom nadzorniku i zatim sutra na ispitivanje u zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo koje vodi taj slučaj.

Branitelj Josipa Krmpotića, odvjetnik Velimir Došen izjavio je Hini da je njegov branjenik uhićen jutros u sedam sati te da će svoj iskaz dati sutra. Podsjetio je da je Krmpotić »prije šest, sedam godina tri dana davao iskaz haškim istražiteljima koji su tada obustavili postupak protiv njega«.  Došen je izjavio kako osim kvalifikacije kaznenog djela koje se njegovom branitelju stavlja na teret ne zna druge pojedinosti slučaja, odnosno za što ga se točno tereti.

Osumnjičeni Krmpotić i Šolaja bili su svjedoci na suđenju tzv. Gospićkoj skupini, odnosno bivšem generalu Mirku Norcu i Tihomiru Oreškoviću za ratni zločin na gospićkom području 1991. i 1992.

Iz MUP-a su u četvrtak poslije podne potvrdili da su uhićena petorica bivših hrvatskih vojnika koje se sumnjiči za ratni zločin protiv civila i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu 1993. »Dvojica osumnjičenika uhićena su u Gospiću, a po jedan u Zagrebu, Bjelovaru i Selcu«, potvrdila je Hini Marina Mandić iz MUP-ova Odjela za odnose s javnošću. Identitet uhićenih nije željela otkriti, no potvrdila ja da ih se sumnjiči za kaznena djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu u rujnu 1993.

Na području Medačkoga džepa su od 9. rujna do 17. rujna 1993., kada su se hrvatske snage povukle i područje predale UN-ovim »mirovnjacima«, ubijena 23 srpska civila i pet zarobljenih vojnika, a uništeno je 300 građevina. Za te je zločine po zapovjednoj odgovornosti pravomoćno osuđen general Mirko Norac, koji je krajem studenoga prošle godine pušten na uvjetni otpust pošto je odslužio dvije trećine kazne. Norac je osuđen na šest godina zbog ratnih zločina u Medačkome džepu i na 12 godina zbog zločina na gospićkome području pa mu je Vrhovni sud odredio jedinstvenu kaznu od 15 godina.Suoptuženi general Rahim Ademi oslobođen je jer je sud zaključio da je imao suženu ovlast »zbog paralelne linije zapovijedanja« koju je u ime tadašnjega načelnika Glavnog stožera Janka Bobetka vodio admiral Davorin Domazet Lošo.

Suđenje Ademiju i Norcu, kojemu je predsjednik države Ivo Josipović oduzeo generalski čin, prvi je slučaj koji je Hrvatskoj prepustio Haaški sud.

Nakon suđenja neke nevladine udruge iz Hrvatske, ali i međunarodna nevladina organizacija za promicanje i zaštitu ljudskih prava Amnesty International (AI) prozvale su hrvatske vlasti da su propustile pokrenuti istrage protiv nekih visokih vojnih i političkih dužnosnika iako ima javno dostupnih sudskih podataka koji bi ih mogli teretiti.

Iako se još uvijek ne zna točno tko je sve uhićen, neslužbeno se saznaje kako su na tom popisu Velibor Šolaja i Ivan Jurković Šareni.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.