Tokom specijalne emisije pod nazivom “Tema dana” povodom 26 godina od akcije “Oluja” gosti TV Pink istakli su kako je došlo vreme da svedemo račune i vidimo ko je pobedio, a ko izgubio. Složili su se i kako Hrvati nemaju razloga za slavlje.
Podsetimo, Oluja je počela 4. avgusta 1995. godine napadom na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu u kojoj je proterano 220.000 Srba, a skoro 2.000 je ubijeno. Inače, povodom godišnjice stradanja Srba u akciji “Oluja” sutra u Crkvi svetog Marka u Beogradu biće služen pomen žrtvama.
Istoričar Bojan Dimitrijević, govoreći o Oluji, ističe je do 1994. godine vladao mir. Dodaje i kako se naša vojska uspešno branila do 4. avgusta, kao i da je NATO želeo da razbije naše radarske slike i izbaci nas iz avijacije.
Taj kraj je bio isključivo srpski. Tu je do 1994. godine vladao mir, bilo je primirje između naših i snaga Hrvatske. NATO je dejstvovao po našim radarskim pojasima, 4. avgusta, išlo se na razbijanje te radarske slike i na mogućnost izbacivanja naše avijacije. Naša vojska se uspešno branila do 4. avgusta – rekao je Dimitrijević.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović kaže kako je Hag propustio da osudi generale iz Hrvatske zbog zločina koji se desio na današnji dan. Dodaje i kako je važno da negujemo sećanje na stradale Srbe u “Oluji”.
Sramne su odluke tribunala u Hagu, koji je izgubio svoj legitimitet, pre svega zbog činjenice da je propustio priliku da osudi generale iz Hrvatske za taj zločin. Svako od nas, na jednom zdravom nivou, biće u prilici da presluša i čuje glas Tuđmana koji govori da Srbi moraju da nestanu. Za nas je jako važno da mi negujemo tu svest zbog stradanja naroda Srbije – kaže Starović.
Mile Bosnić, predsednik Udruženja Krajišnika Srbije, kaže da je dolakom predsednika Srbije Aleksandra Vučića država konačno posle toliko godina stala iza ove teške priče, a samim tim, ističe, učimo kulturu sećanja.
Dolaskom predsednika Vučića, država je konačno stala iza te priče i to će biti zauvek tako. Ova država će svake godine podsetiti na to šta se nama desilo. Važno je da su tu i predstavnici i vlasti i crkve, ali i narod iz Republike Srpske koji se solidariše s nama. Mi ovde učimo kulturu sećanja – rekao je Bosnić.
Govoreći o izlaganju patrijarha Porfirija na skupu u Busijama, Dimitrijević kaže kako je njegov govor bio pomirujući.
Sve reči koje je izgovorio su pomirujuće. Naša crkva je uvek bila pomirljiva. Katolička crkva je uvek bila agresivna i prosto je nastupala antikomunistički, iako se danas nalazi u priličnoj krizi, ti pojedini delovi njeni nastupaju agresivno – rekao je Dimitrijević.
Starović je u nastavku rekao i kako je, nakon 26 godina, imamo priliku da svedemo račun i da vidimo ko je pobedio, a ko izgubio. Zapitao se i šta će Hrvati sutra da slave i istakao kako nemaju razloga za slavlje.
Danas, 26 godina kasnije, mi već imamo priliku da svedemo račun i da vidimo ko je pobedio, a ko izgubio. Šta će sutra slaviti? 26 godina kasnije već njihova deca imaju daleko bolje prilike nego ikada što je to bilo u Hrvatskoj. Oni to proslavljaju na ružan način kao svoju pobedu, ali šta su dobili? Da li su oni pobednici? Nemaju razloga za slave. To je danas ozbiljan poraz – kaže Starović.
Prema informacijama Dokumentaciono-informativnog centra “Veritas”, poginulih i nestalih je 1877 ljudi, kaže Savo Štrbac koji dodaje i kako je među njima bilo 65 odsto civila i 553 žene. Kaže da se traga za još 692 osobe.
Koje su to brojke kojima pravimo pomen? Juče smo izašli s tom brojkom. Poginulih i nestalih je 1877, to možemo dokazati na bilo kom sudu. Među njima je 65 posto civila i 39 posto žena. To iznosi 553 žene. Pet četvrtina je starijih žena od 60 godina. Još tragamo za 692 osobe, ali sad trenutno imamo ekshumiranih čak 336 – rekao je Štrbac.
Povezani tekstovi









