D.I.C. Veritas

Pink.rs, 04.08.2021, 26 GODINA OD ZLOČINA: Traga se za još 692 osobe! Hrvati nemaju razloga za slavlje!

Tokom specijalne emisije pod nazivom “Tema dana” povodom 26 godina od akcije “Oluja” gosti TV Pink istakli su kako je došlo vreme da svedemo račune i vidimo ko je pobedio, a ko izgubio. Složili su se i kako Hrvati nemaju razloga za slavlje.

Podsetimo, Oluja je počela 4. avgusta 1995. godine napadom na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu u kojoj je proterano 220.000 Srba, a skoro 2.000 je ubijeno. Inače, povodom godišnjice stradanja Srba u akciji “Oluja” sutra u Crkvi svetog Marka u Beogradu biće služen pomen žrtvama.

Istoričar Bojan Dimitrijević, govoreći o Oluji, ističe je do 1994. godine vladao mir. Dodaje i kako se naša vojska uspešno branila do 4. avgusta, kao i da je NATO želeo da razbije naše radarske slike i izbaci nas iz avijacije.

Taj kraj je bio isključivo srpski. Tu je do 1994. godine vladao mir, bilo je primirje između naših i snaga Hrvatske. NATO je dejstvovao po našim radarskim pojasima, 4. avgusta, išlo se na razbijanje te radarske slike i na mogućnost izbacivanja naše avijacije. Naša vojska se uspešno branila do 4. avgusta – rekao je Dimitrijević.

Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović kaže kako je Hag propustio da osudi generale iz Hrvatske zbog zločina koji se desio na današnji dan. Dodaje i kako je važno da negujemo sećanje na stradale Srbe u “Oluji”.

Sramne su odluke tribunala u Hagu, koji je izgubio svoj legitimitet, pre svega zbog činjenice da je propustio priliku da osudi generale iz Hrvatske za taj zločin. Svako od nas, na jednom zdravom nivou, biće u prilici da presluša i čuje glas Tuđmana koji govori da Srbi moraju da nestanu. Za nas je jako važno da mi negujemo tu svest zbog stradanja naroda Srbije – kaže Starović.

Mile Bosnić, predsednik Udruženja Krajišnika Srbije, kaže da je dolakom predsednika Srbije Aleksandra Vučića država konačno posle toliko godina stala iza ove teške priče, a samim tim, ističe, učimo kulturu sećanja.

Dolaskom predsednika Vučića, država je konačno stala iza te priče i to će biti zauvek tako. Ova država će svake godine podsetiti na to šta se nama desilo. Važno je da su tu i predstavnici i vlasti i crkve, ali i narod iz Republike Srpske koji se solidariše s nama. Mi ovde učimo kulturu sećanja – rekao je Bosnić.

Govoreći o izlaganju patrijarha Porfirija na skupu u Busijama, Dimitrijević kaže kako je njegov govor bio pomirujući.

Sve reči koje je izgovorio su pomirujuće. Naša crkva je uvek bila pomirljiva. Katolička crkva je uvek bila agresivna i prosto je nastupala antikomunistički, iako se danas nalazi u priličnoj krizi, ti pojedini delovi njeni nastupaju agresivno – rekao je Dimitrijević.

Starović je u nastavku rekao i kako je, nakon 26 godina, imamo priliku da svedemo račun i da vidimo ko je pobedio, a ko izgubio. Zapitao se i šta će Hrvati sutra da slave i istakao kako nemaju razloga za slavlje.

Danas, 26 godina kasnije, mi već imamo priliku da svedemo račun i da vidimo ko je pobedio, a ko izgubio. Šta će sutra slaviti? 26 godina kasnije već njihova deca imaju daleko bolje prilike nego ikada što je to bilo u Hrvatskoj. Oni to proslavljaju na ružan način kao svoju pobedu, ali šta su dobili? Da li su oni pobednici? Nemaju razloga za slave. To je danas ozbiljan poraz – kaže Starović.

Prema informacijama Dokumentaciono-informativnog centra “Veritas”, poginulih i nestalih je 1877 ljudi, kaže Savo Štrbac koji dodaje i kako je među njima bilo 65 odsto civila i 553 žene. Kaže da se traga za još 692 osobe.

Koje su to brojke kojima pravimo pomen? Juče smo izašli s tom brojkom. Poginulih i nestalih je 1877, to možemo dokazati na bilo kom sudu. Među njima je 65 posto civila i 39 posto žena. To iznosi 553 žene. Pet četvrtina je starijih žena od 60 godina. Još tragamo za 692 osobe, ali sad trenutno imamo ekshumiranih čak 336 – rekao je Štrbac.

 

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.