D.I.C. Veritas

“Politika”, 04.08.2012. Parastos žrtvama Oluje

 

Službi u beogradskoj crkvi Svetog Marka prisustvovali su ministar odbrane Aleksandar Vučić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković s brojnim oficirima i ruski ambasador Konuzin

Parastos nastradalima u vojnoj operaciji „Oluja” održan je danas i u crkvi Svetog Marka u Beogradu (Foto Tanjug)

„Teško je naći reči opravdanja za teške zločine koji su se desili pre sedamnaest godina kada je 250.000Srba, a neki kažu i 350.000, prognano, rasuto i raseljeno iz Dalmacije, Like, Korduna i Banije. Oni još uvek žive daleko od svojih kućnih pragova, a danas se sećamo i postradalih, onih koji su svoje kosti ostavili u zavičaju ili u bekstvu i traženju spasa u Srbiji. Svi su oni izgubili svoje domove u kojima su vekovima živeli i ostavili ih onima koji su im bili neprijatelji. Desetine hiljada njih čekaju da se vrate, očekujući pravdu. Ali, u današnjem svetu pravde za naš narod izgleda da nema.”

Ovo je rekao patrijarh srpski Irinej, u jučerašnjoj besedi u beogradskoj crkvi Svetog Marka, posle parastosa kojim je obeležena 17. godišnjica progona Srba iz zapadnih delova RS Krajine. Crkvenoj službi, pored nekoliko stotina proteranih Srba, prisustvovali su prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić, nečelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, brojni oficiri i ruski ambasador Aleksandar Konuzin.

U opštoj ofanzivi hrvatskih vojnih i paravojnih formacija šifrovanoj kao „Oluja”, za samo nekoliko dana, proterano je skoro kompletno srpsko stanovništvo s prostora Dalmacije, Like, Korduna i Banije. Ovo, najveće etničko čišćenje u Evropi posle Drugog svetskog rata, prvostepenom presudom Haškog tribunala,okvalifikovano je kao udruženi zločinački poduhvat na čijem čelu je bio tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman.

Milojko Budimir, prvi čovek Asocijacije izbegličkih udruženja, u izjavi za naš list, kaže da je, 17 godina kasnije, hrvatska država nagrađena za taj zločin, čekajući skori prijem u Evropsku uniju, a da su prognani Srbi još uvek na početku, tražeći da im se vrati imovina, stanarska prava, neisplaćene penzije, dinarska i devizna štednja…Budimir podseća i da nije ekshumirano četiri stotine grobnih mesta u kojima se kriju posmrtni ostaci ubijenih krajinskih Srba.

„Suza”, udruženje nestalih i poginulih, posle parastosa, položilo je vence na spomen-ploču u Tašmajdanskom parku. Dokumentaciono-informacioni centar „Veritas” ima u svojoj evidenciji imena 1.960 poginulih i nestalih Srba u „Oluji” od koji je 1.205 civila, 522 žene i dvanaestoro dece.

Posle crkvene službe, članovi udruženja „Srpska Krajina”, pred zgradom hrvatske ambasade u Beogradu, pročitali su pismo sa zahtevom da se prognanim Srbima iz Hrvatske vrate sva nacionalna, građanska i imovinska prava uskraćena od 1990. godine, uključujući i status državotvornog naroda. Ovo organizacija, u izbegličkom naselju Busije, položilaje vence na spomenik poginulim vojnicima, civilima i nestalim krajinskim Srbima.

M. Četnik

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.