Hrvatsko društvo mora da se suoči sa zločinom počinjenim u vojno-policijskoj akciji Oluja, jer tek kada se to dogodi ima nade i persektive da mnoga pitanja budu rešena na civilizacijski način, izjavio je danas predsednik Komisije za nestala lica Srbije Veljko Odalović.
On je, na konferenciji Udruženje porodica nestalih i poginulih lica „Suza”, povodom 22. godišnjice progona i stradanja Srba u Hrvatskoj, rekao da to što nema pravde govori kakav je odnos ne samo hrvatskog društva prema zločinima, nego i međunarodne zajednice, koja je oslobodila generala Antu Gotovinu, koji je bio kreator ove akcije.
Kritikujući s tim u vezi Haški tribunal, Odalović je istakao da je nekažnjavanje zločina, koji su bili teški i svirepi, nešto što ne sme da se dogodi zbog budućnosti odnosa dve zemlje, ali i samog hrvatskog društva.
„Ovo je datum koji niko ne treba da slavi. Da je svesti u Hrvatskoj ne bi imali dijametralni stav o svemu. Ovo o čemu stradalnici pričaju, sve dobro znaju hrvatski zvaničnici”, poručio je Odalović.
Istakao je da ne može da se slavi velika pobeda, kako ovu akciju nazivaju u Hrvatskoj, jer je u njoj stradala nejač.
„Ne služi na čast bilo čijoj vojsci da slavi pobedu nad starima od preko 60 godina, nad decom i ženama. U ovom trenutku samo kada pogledamo evidenciju nestalih, gde se 900 vodi kao nestalo, i vidimo njihovu strukturu, najveći broj onih koje trazimo je preko 60 godina, i 540 žena”, objasnio je.
Ukazao je i da pedugo čekamo na ekshumaciju poznatih grobnih mesta, koja se godinama odlaže, a kojih ima još 55 poznatih.
Odalvić je kazao da je slična situacija i sa žrtvama na Kosovu i Metohiji, gde se albansko društvo na isti način odnosi prema žrtvama.
Smatra da države mogu da se svađaju oko raznih adinistrativnih i tehničkih pitanja, ali da se ovde radi o pitanjima koja mogu da, kako je rekao, razdvoje i približe ljude.
„Na današnji dan u regionu nije rasvetljena sudbina 10.457 nestalih, iza kojih stoji oko 100.000 članova porodica”, kazao je Odalović i dodao da oni koji su zločine činili nemaju ni veru ni naciju. Oni su zločinci koji za to što su činili moraju i da odgovaraju, rekao je Odalović.
Izrazio je zabrinutost što je sve manje ljudi koji se vraćaju u Hrvatsku, što je, kazao je, dokaz da se ne menja ništa.
Dodao je da hrvatska strana prema Srbiji ima zahtev vezan za potencijalna grobna mesta u vezi 950 nestalih Hrvata, a da Srbija godinama razgovara o neizvršenju obaveze o poznatim grobim mestima.
Odalović je pozdravio pokušaj hrvatske Inicijative mladih da probudi, kako je rekao, svest hrvatskog društva.
Povezani tekstovi









