D.I.C. Veritas

РТРС,Дневник2 05.08.2018, Бањалука: Сјећање за страдале у “Олуји” [Видео]

Двадесет три године од страдања Срба Републике Српске Крајине у хрватској војнополицијској акцији “Олуја” полагањем вијенаца, парастосом за погинуле и трибином “Дани туге и сјећања” обиљежене су и у Бањалуци. Уз подсјећање на злочин, жртве боли то што до данас одговорни нису кажњени.

У непрегледној избјегличкој колони августа ‘95. међу протјеранима са својих вјековних огњишта био је и Слободан Перић. На бањалучком Пердувовом гробљу с породицама страдалих и избјеглих положио је вијенац и упалио свијећу за жртве.

“Стално је присутна жеља да се тамо вратимо. О ономе што се тамо десило све је већ испричано. По мом мишљењу, највећа трагедија је што нико за те злочине никада није одговарао”, истиче Парић који је и предсједник Удружења Личана у Бањалуци.

Тачно на данашњи дан у 11 часова и пет минута из свог Зеленграда, у општини Обровац, у непознато је кренуо и Слбодан Гагић. Присјећа се, била је субота, а већ у сриједу био је у Бањалуци, да би се потом запутио ка Србији. 1998. дошао је поново у Бањалуку и у њој остао до данас одакле запаљено огњиште редовно обилази.

“Запаљена јесте, али није могла изгорјети. Тај камен је неуништив, као што смо и ми који смо рођени у камену”, прича Гагић.

За 1.861 погинулог у “Олуји” у Храму Христа Спаситеља служен је парастос. Након 23 године тражи се правда и за несталима, њих 777.

“Тренутно имамо 362 тијела за која Хрвати тврде да су српске жртве из Олује. Они су ексхумирани, али неидентификовани. Имамо такође 152 регистрована гробна мјеста из Олује које треба есхумирати”, нагласио је директор Документационо-информационог центра “Веритас” Саво Штрбац.

О могућностима и начину накнаде штете у случајевима гдје се преплићу надлежности БиХ и Хрватске било је ријечи на трибини “Дани сјећања у туге”. Адвокати су говорили и о Купресу одакле су заробљеници одведени у Хрватску гдје им се губи траг. Тужилаштво БиХ покренуло је поступак, али према адвокатима жртава још увијек је нијемо.

“Након три мјесеца још нисмо остварили право ни да истражимо и утврдимо чињенице које су прибавили органи Тужилаштва БиХ, а када је ријеч о Републици Хрватској, за сада таквих истрага нема”, истиче адвокат Слађана Чанковић.

На трибини је било ријечи и о Сувој међи гдје су муслимани на позив Хрвата у `Олуји` ушли у тадашње подручје Републике Српске Крајине и побили заробљенике, али и о злочину на Петровачкој цести.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.