D.I.C. Veritas

Veritas, 14.10.2013., Saopštenje povodom hapšenja Marka Carevića

Danas su se VERITAS-u pismom obratili mještani sela Gornji Sjeničak, opština Karlovac, u kojem nas obavještavaju o hapšenju njihovog sumještanina Marka Carevića (58), kojeg je u srijedu, 9. oktobra ove godine, u spektakularnoj akciji uhapsila hrvatska policija zbog navodnog ratnog zločina nad civilnim stanovništvom, od kada se nalazi u istražnom zatvoru u Rijeci. Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci Carevića tereti da je kao komandir TO Gornji Sjeničak „tokom oružane pobune i napada tadašnje JNA i srpskih paravojnih postrojba na legalnu vlast Republike Hrvatske, naredio 56-godišljem LJ.L. da s još dvojicom srpskih vojnika odvede i ubije 83- godišnjeg I.G., što je i učinio.“

Mještani Gornjeg Sjeničaka pišu da je Marko Carević povratnik iz izbjeglištva iz Srbije od prije osam godina, od kada sa porodicom živi u svojoj kući. U dva mandata je od 2008. godine biran za predsjednika Mjesnog odbora Sjeničak-Utinja na listi HNS-SDP u Gradu Karlovcu. Aktivno se zalagao za gradnju infrastrukture (puteva, elektro-mreže, vodovoda i ostalog) u opustošenim srpskim selima na Kordunu kako bi se izbjeglice lakše vratile svojim kućama. Ličnim kontaktima je svoje suseljane ohrabrivao na povratak uvjeravajući ih da se u Hrvatskoj u mnogome poboljšao položaj Srba. Aktivan je antifašista i učesnik svih skupova na kojima se obilježavaju godišnjice iz NOB-a na Kordunu, a kao predsjednik Mjesnog odbora Sjeničak-Utinja organizovao je proslavu 70. godišnjice formiranja 13. proleterske brigade, koja je osnovana upravo u Gornjem Sjeničaku. Ljetos je bio i domaćin Ljetnje škole demokratije na kojoj su učestvovala djeca iz zemalja u regionu. Upravo ovakav angažman Marka Carevića dovode u vezu sa njegovim hapšenjem koje je izvedeno u ranim jutarnjim satima u stilu nedavnog hapšenja Srba u Trpinji. Do zuba naouružani pripadnici hrvatske specijalne policije blokirali su seoske puteve i opkolili njegovo imanje. Hapšenje i odvođenje u istražni zatvor u Rijeci je uznemirilo mještane Sjeničaka i Korduna i izavalo dodatni strah njihovih rođaka u izbjeglištvu i dijaspori. Mnogi koji su planirali posjetu rodnom kraju odustali su od puta.

 Sumještani Marka Carevića su uvjereni da mu je sve „namješteno“ jer je nekome zasmetala njegova popularnost među Srbima, ali i Hrvatima u ovom dijelu Karlovca. Istovremeno se pitaju kako to da još uvijek nije pokrenuta ni istraga za Srbe koje su tokom „Oluje“ u Sjeničaku ubili pripadnici Hrvatske vojske, kada je stradalo šest civila koji su u avgustu 1995. ostali u svojim kućama: Branko Peleš (64), Vaso Bižić (77), Đuro Manojlović (63), Jelica Mrkobrad (68), Petar Rudan (45) i Marko Bijelić (66). Neki od njih ubijeni su na najzvjerskiji način. Tako je Vaso Bižić ostao u selu vjerujući da će ga spasiti činjenica što mu je zet Hrvat. Zapalili su mu kući, njega zavezanog bacili u planem. Tijelo Petra Rudana je obezglavljeno, a glava je skoro godinu dana kasnije pronađena pet kilometara od mjesta pogibije. Tijelo Branka Peleša ćerka je pronašla tek kada je snjeg okopnio – u proljeće 1996. godine.

U selu Gornji Sjeničak 1991. godine, prema zvaničnom popisu stanovništva iz te godine, živio je  681 stanovnik, među kojima je  bilo 95% Srba, 3% Hrvata i 2% ostalih, a sada ih je, prema posljednjem popisu iz 2011. godine,  150, istog ili sličnog nacionalnog sastava.

Ime Marka Carevića ne nalazi se na spisku od 1.577. imena osumnjičenih, osuđenih i optuženih lica za krivična djela ratnih zločina pred hrvatskim sudovima, kojeg je hrvatske predala srpskoj strani u julu ove godine.

Beograd, 14.10.2013.

P R E D S J E D N I K

Savo Štrbac

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.