D.I.C. Veritas

Saopštenje u vezi slučaja Mile Dakića

Danas je Županijski sud u Karlovcu ukinuo istražni zatvor Miletu Dakića (81), Srbinu iz Vojnića,  i pustio ga da se u nastavku postupka brani sa slobode. Ova odluka je donesena na prijedlog okrivljenog Dakića da mu se istražni zatvor zamjeni jemstvom u iznosu od 1.100.000,00 kuna na nekretninama njegove supruge i njenih sestara, te uz obećanje da se neće kriti i bez odobrenja napustiti boravište u Hrvatskoj.

Dakić je uhapšen 26.05.2011. godine prilikom ulaska iz Republike Srpske u Republiku Srbiju  na graničnom prelazu Rača, na osnovu međunarodne potjernice raspisane od strane Biroa Interpola Zagreb, a po odluci Suda BiH izručen u Hrvatsku 11. avgusta 2011. godine.

Županijski sud u Karlovcu presudom iz 1999. godine proglasio je krivim  Milu Dakića što je “početkom mjeseca avgusta 1991. godina na području Vojnića nagovarao okrivljene Dušana Tomića, Milu Tomića, Darka Kresojevića, Đorđa Radujkića i Stanka Tomića, koje je on okupio oko sebe, da u Budačkoj Rijeci, gdje obično stoje pripadnici policijeke patrole PU Karlovačke, saobraćajne policije i kontrološu saobraćaj, postave zasjedu, sačekaju iste i poubijaju sve policajce koji su se tu zateknu”, što su gore pomenuti i uradili tako što su 4. avgusta 1991. godine pucali na četvoricu pripadnika policijske patrole, kojom prilikom su trojica zadobili smrtonosne, a jedan teške  fizičke povrede. Svi pomenuti su zbog toga djela, koje je u odnosu na Dakića kvalifikovano kao podstrekavanje na ubistvo, a u odnosu na ostale kao ubistvo u pokušaju i ubistvo, takođe u odsutnosti, osuđeni na po 20 godina zatvora i za svima su bile raspisane interplove potjernice, da bi u odnosu na Darka Kresojevića, Đorđa Radujkića i Stanka Tomića Vrhovni sud u trećem stepenu, u februaru 2011. godine, ukinuo presudu prvostepenog i drugostepenog suda i predmet vratio na ponovno suđenje.

U međuvremenu je Županijski sud u Karlovcu, odobrio Dakiću, s obzirom da je suđen u odsustvu, obnovu postupka, te prihvatio njegov zahtjev za razdvajanje postupka u odnosu na ostale optuženike i održao nekoliko ročišta za glavni pretres u aprilu i maju 2012. godine, na kojima je saslušano petnaestak svjedoka. Naredno ročište je odloženo za septembar ove godine kada će se linkom iz Beograda saslušati još nekoliko svjedoka odbrane.

Inače, uhapšeni Mile Dakić je istoričar, političar i autor pjesama i knjiga, porijeklom iz sela Utinja na Kordunu. Bio je profesor u Karlovcu, upravnik Narodnog sveučilišta i direktor Memorijalnog parka Petrova Gora. Od 1974. do 1987. bio je predsjednik Skupštine opštine Vojnić.  Kasnije postaje predsjednik Jugoslavenske samostalne demokratske stranke u Hrvatskoj, zatim potpredsjednik Srpskog nacionalnog vijeća SAO Krajine 1990/1991. Osnivač je radio stanice Glas Petrove Gore 1973. godine, zatim srpske RTV Petrova Gora 1991. Od 1992. do 1995. bio je predsjednik Komisije za ratne i zločine genocida RSK.

Dakić je u avgustu 1995. godine u Velikom egzodusu Krajišnika, sa suprugom i maloljetnom kćerkom,  stigao u Srbiju, gdje je stekao državljanstvo Srbije i gdje od 1997. vodi Udruženja za pomoć izbjeglicama i prognanicima iz Hrvatske.

S obzirom na kvalifikaciju djela, Dakić i saoptuženi ne nalaze se na Spisku od 1549 procesuiranih lica za ratne zločine u  RH.

Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svjeta je do sada uhapšena 116 Srba iz Hrvatske, od kojih su  34 ekstradirani u Hrvatsku. Od ekstradiranih do sada je protiv 14-ice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru. Ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske.

Beograd, 28.06.2012.

P R E D S J E D N I K

Savo Štrbac

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.