D.I.C. Veritas

Slobodna Dalmacija, 23.10.2012., Tus: “Merčepovci” su svojevoljno dolazili i odlazili s bojišnice; Kriminalist: Tragovi ubojstva obitelji Zec vodili su prema “merčepovcima”

Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Antun Tus posvjedočio je danas na suđenju Tomislavu Merčepu da se u vojnim izvješćima upozoravalo na “problematičnost” Merčepove postrojbe, čiji pripadnici su svojevoljno dolazili i odlazili s bojišnice te odbili sudjelovati u proboju prema Vukovaru, pa je bivši glavni inspektor HV-a Martin Špegelj tražio njihovo razoružavanje.

Tus je na zagrebačkom Županijkom sudu rekao kako je smatrao da je Merčep činio dobro u pripremi obrane Vukovara, ali i da se vezano uz njega pričalo o “lošim stvarima”.

Umirovljeni general HV-a ispričao je da je krajem listopada ili početkom studenoga 1991. od zapovjednika Operativne zone Bjelovar Miroslava Jezerčića dobio izvješće u kojem su se opisivale aktivnosti pričuvne postrojbe MUP-a s naglaskom da njom zapovijeda Merčep.

U izvješću je navedeno da ta postrojba često radi probleme te svojevoljno ulazi i izlazi iz borbe.

Rekao je da on nije tražio premještaj te postrojbe, ali je takva zapovijed sadržana u njegovom izvješću vrhovnom zapovjedniku Franji Tuđmanu.

Što se tiče drugih pritužbi, kazao je, one su dolazile iz analiza ratnih zbivanja.

Kad se pripremao proboj prema Vukovaru, Tus je saznao da je Merčep povukao svoju postrojbu zbog čega je izgubljeno selo Nijemci.

Prema istim analizama, Merčepova postrojba trebala je sudjelovati u drugom proboju na Vukovar s 200 ljudi, ali se tamo nisu pojavili, iako su dobili takav zadatak.

Tus je to saznao od bivšeg glavnog inspektora HV-a Martina Špegelja. Kazao je da je bio upoznat sa Špegeljevim izvješćem Tuđmanu u kojem se negativno govori o Merčepovoj postrojbi i predlaže da je se razoruža.

Prisjetio se i izvještaja u kojem se tražilo da se pričuvna MUP-ova postrojba vrati u Zagreb i zabrani njeno djelovanje zbog “krajnje neželjenih efekata u pakračkom segmentu”. Pojasnio je da se to odnosilo na činjenicu da su pripadnici te postrojbe sami dolazili i odlazili s bojišnice.

Upitan je li MUP-ova postrojba bila pod zapovjedništvom HV-a odgovorio je da su po logici stvari morali surađivati ali je problem bio što su se nakon akcije samovoljno povlačili sa terena.

Svjedok je rekao da krajem 1991. nije imao saznanja da su na području Parkačke poljane stradavali civili.

Posvjedočio je također da nikada nije vidio rješenje po kojem bi Merčep bio zapovjednik postrojbe već je znao da je bio na dužnosti savjetnika ministra unutarnjih poslova.

Za tadašnjeg ministra obrane Gojka Šuška svjedok se prisjetio da je bio sklon Merčepu.

Ispričao je i da je kod Tuđmana čuo prijedlog da se Merčepu da čin bojnika HV-a ali on to nije želio potpisati jer Merčep nije bio u HV-u, s čime se suglasio i Tuđman.

 

Kriminalist: Tragovi ubojstva obitelji Zec vodili su prema “merčepovcima”

Zagrebački kriminalist Antun Gugić posvjedočio je danas na suđenju Tomislavu Merčepu da su tragovi ubojstva zagrebačke obitelji Zec 1991. vodili prema pričuvnoj postrojbi MUP-a za koju je, po podacima dobivenim od MUP-a, bio nadležan Merčep.

“Indicije su se slagale i to je vodilo prema MUP-u”, rekao je na zagrebačkom Županijskom sudu svjedok Gugić, bivši načelnik odjela za suzbijanje općeg kriminaliteta zagrebačke policije koji je osnovao ekipu za očevid, nakon što su 7. prosinca 1991. dobili podatak o ubojstvu Mihajla Zeca.

Svjedok je ustvrdio da skupina pripadnika pričuvnog sastava MUP-a nije bila na izvršenju zadataka te da nisu namjeravali likvidirati Mihajla Zeca, već od njega uzeti novac. No, tada je, kazao je, “nešto krenulo po zlu” jer je Mihajlo Zec, koji je dobro poznavao jednog od pripadnika postrojbe Muniba Suljića, pokušao pobjeći, nakon čega je došlo do uporabe oružja, odnosno ubojstva te odvođenja na Sljeme njegove supruge i maloljetne kćerke. Njihova mrtva tijela pronašli su tek nakon što su od osumnjičenih dobili podatke da se nalaze na Sljemenu.

Svjedok je objasnio da su ih do postrojbe MUP-a doveli tragovi s mjesta ubojstva, odnosno oružje, streljivo i automobili te iskazi očevidaca da su osobe koje su odvele suprugu i kćerku Mihajla Zeca bile s policijskim vozilom i u policijskim odorama.

Na mjestu ubojstva su uz Suljića bili Siniša Rimac, jedna djevojka (Snježana) Živanović i još neke osobe koje su navedene u posebnom policijskom izvješću, prisjetio se svjedok, dodavši kako su po njihovim službenim iskaznicama zaključili da je riječ o pripadnicima pričuvnog sastava MUP-a.

Svjedok je ispričao da je, nakon što su dobili podatak da je za pričuvni sastav nadležan Merčep, poslao inspektora da s njim razgovara ali su ga tada iz MUP-a obavijestili da Služba za zaštitu ustavnog poretka (SZUP) vodi protuobavještajnu istragu i da su oni zainteresirani za Merčepa.

Svjedok je ustvrdio da njemu nije bilo prihvatljivo da SZUP vodi istragu bez policijskog sudjelovanja s obzirom da je kaznena djela počinila skupina ljudi koja se otela kontroli.

Posvjedočio je da prema policiji nije bilo pritisaka iz “viših političkih sfera” i da se od njih očekivalo da stručno odrade svoj posao o čemu su obavještavali čitav operativni sustav.

Suđenje Merčepu, kojeg se tereti da je kao zapovjednik pričuvnog sastava MUP-a odgovoran za pljačku, odvođenja i ubojstva srpskih civila sa zagrebačkog, kutinskog i pakračkog područja, nastavlja se sutra ispitivanjem nekolicine bivših “merčepovaca”, među kojima je i Snježana Živanović.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.