Ovogodišnji Božićni prijem Srpskog narodnog vijeća prošao je u znaku očekivanja da referenduma o restrikciji ćirilice neće biti i da će se smanjiti desničarsko-crkveni napadi na srpsku zajednicu. - Srbi u Hrvatskoj očekuju da 2014. godina bude godina oblikovanja razvojnih politika i razvojnih mjera za sredine u kojima žive, a u kojima nezaposlenost doseže i do 70 i 80 posto. Srpske institucije u Hrvatskoj, Prosvjeta i Privrednik, žele da im se ove godine konačno vrati imovina, rekao je domaćin Božićnog prijema Milorad Pupovac.
Prijem je počeo nastupom crkvenog hora Sabornog hrama Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu koji je uz dirigenticu Ivana Srbljan izveo crkvene pjesme, kao i obraćanjem paroha zagrebačkog protojereja – stavrofora Marka Nogića, izaslanika mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Jovana. Nogić je prenio pozdrave i blagoslov mitropolita Jovana i patrijarha Irineja, ističući važnost prijema kao tradicionalnog okupljanja u predbožićne dane. – Ako bi se odrekli vere, običaja i jezika, bili bismo kao odsečena grana, rekao je o. Marko.
Predsjednik SNV Milorad Pupovac u svom je obraćanju naveo da je Hrvatska lani napravila odlučujući i završni korak i postala punopravna članica Evropske unije, ukazao na desničarske, retrogradne i antisrpske poteze dijela stranaka i udruženja i pozvao na zaustavljanje napada na Srbe i ćirilicu.
Vrijeme je da prestanemo manipulirati sa iskustvom genocida
- Poput velike većine hrvatskih građana, i njezini građani srpske nacionalnosti u tom su koraku vidjeli završetak jednog i početak drugoga, boljega svijeta. Umjesto nastavka izgradnje Hrvatske evropskih vrijednosti, umjesto nastavka jačanja demokratske institucije države, umjesto daljnjega unapređivanja međuetničke i političke tolerancije, u kojoj će se stvarati pretpostavke društvenog i pojedinačnog boljitka, oglasile su se i aktivirale političke i nepolitičke, civilne i necivilne, stranačke i nestranačke grupacije koje su progovorile jezikom netolerancije, nezakonitosti i nasilnosti, rekao je Milorad Pupovac i dodao da te grupacije ne samo da ne priznaju demokratski izabranu Vladu i zakone ove države kojom se jamče manjinska prava, već ne priznaju ni osnovne simbole zajedničke Evrope.
- Unatoč tome što su apostoli slavenske pismenosti Ćiril i Metod odavno postali zajednički sveci pravoslavne, katoličke i protestantske crkve, a od 1980., odlukom Ivana Pavla II, postali “zaštitnici Evrope”, lani je pokrenuta je kampanja demonizacije jednog od njihovih pisama i pisama njihovih učenika, ćiriličnog pisma, rekao je i upozorio kako ta kampanja još ne prestaje i još uvijek prijeti opasnost od antićiriličnog referenduma, pozvao sve one čija se riječ čuje i sluša, bili oni iz politike ili iz katoličke crkve, da pozovu na prekid ove kampanje.
- Naše današnje razlike u jeziku i pismu beznačajne su u odnosu na veličinu nesreće i patnje koje smo mi ateisti, agnostici i vjernici, pravoslavci i katolici, Srbi i Hrvati, počinili jedni drugima te zajedno ili pojedinačno počinili trećima bilo zbog tih razlika u jeziku i pismu, bilo zbog jedne, bilo zbog druge države, što zbog jedne što zbog druge ideje, naglasio je Pupovac.
- Vrijeme je da se kaže danas, svega tri mjeseca od početka procesa pred Međunarodnim sudom pravde, kojem su Hrvatska i Srbija jednu drugu tužile za genocid u ratnom razdoblju 1991 – 1995, da ni jedna, ni druga nisu imale dovoljno činjenične osnova za tu vrstu tužbi. U tom su razdoblju počinjeni teški ratni zločini i zločini etničkog čišćenja, ali ne i zločini genocida. Vrijeme je da prestanemo manipulirati s iskustvom zločina i iskustvom genocida te zagađivati međudržavne i međuetničke odnose. U protivnom će nam i 2014. biti godina u kojoj će se spojiti svi naši ratovi 20. stoljeća. Umjesto toga, uvjeren sam, da Hrvatska, kao i Srbi u Hrvatskoj, kao i cijela regija trebaju drugačiju godinu, ocijenio je Pupovac i poručio da Hrvatska treba u prvom redu godinu za zaustavljanje vlastitog klizanja u ponor ekonomske, političke i demografske kataklizme.
Umjesto revizije prošlosti, treba revizija ponižavajuće sadašnjosti
- 2014. više ne bi smjela biti samo godina smanjivanja javne potrošnje već i godina programa nove ekonomske politike, politike nove reindustrijalizacije i nove reagrarizacije. Nastavimo li samo s politikom rezanja javne potrošnje i politikom punjenja budžeta, našoj ekonomiji i politici prijeti opasnost da se uguši u nezaposlenosti. Zato ova godina treba biti godina u kojoj će vlada donijeti novu ekonomsku politiku i pripremiti vladine institucije za njihovu realizaciju, naveo je Pupovac i naglasio da Srbi u Hrvatskoj, umjesto obnove sjećanja na ratove, trebaju život u toleranciji i priznavanju njihovih posebnosti, u kome će se nastavljati oporavljati od rata i ratnog stradanja, život sa strujom, obnovljenom kućom, dodijeljenim stanom i priznatom neisplaćenom mirovinom.
- Srbi u Hrvatskoj očekuju da 2014. godina bude godina oblikovanja razvojnih politika i razvojnih mjera za sredine u kojima žive a u kojima nezaposlenost doseže i do 70 i 80 posto. Srpske institucije u Hrvatskoj, Prosvjeta i Privrednik, žele da im se ove godine konačno vrati imovina, rekao je.
- Sam želim da se konačno počne poštivati žrtve pogroma u glinskoj crkvi i da se domu podignutom njima u sjećanje vrati naziv Spomen dom, te da se počne poštivati doprinos Srba hrvatskoj slobodi, kao i doprinos Vojina Bakića hrvatskoj i svjetskoj umjetnosti, te da se započne s obnovom njegovih veličanstvenih spomenika na Kamenskoj i Petrovoj gori, istaknuo je i dodao da umjesto sukobljavanja oko prošlih ratova, regionu treba evropska perspektiva mira.
- Umjesto revizije prošlosti, regiji treba revizija nerijetko ponižavajuće sadašnjosti. Sa skorim otvaranjem pregovora između EU i Srbije stvaraju se pretpostavke za novu perspektivu i u odnosima između Hrvatske i Srbije, između ćirilice i latinice, između pravoslavne i katoličke crkve, zaključio je predsjednik SNV.
Stojimo na poziciji napretka
Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić naglasio je da je Zagreb multukulturni i multikonfesionalni grad.
- Manje je bitno da li se Božić slavi po gregorijanskom ili julijanskom kalendaru, već je bitnije da su pravoslavci i katolici isto kršćansko stado s dvije glave, istakao je Bandić.
Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić izjavila je da “Hrvatska nije i neće biti u rukama jedne grupe, bila ona većinska ili manjinska”. – Svi imamo odgovornost za stvaranje države u kojoj će vladati europski duh. To je naša zemlja i svi imamo odgovornost za nju, rekla je Pusić i podsjetila da je u mnogim zemljama srednje i istočne Evrope nakon ulaska u EU dolazilo do retrogradnog procesa u društvima i oživljavanja ekstremne desnice.
- Za razliku od ostalih država, u Hrvatskoj Vlada ne stoji na toj poziciji kao što ne stoji ni većina građana, već stojimo na poziciji napretka i kretanja prema izgradnji Hrvatske kao evropske države, rekla je i dodala da u Hrvatskoj Srbi ne rade ništa Hrvatima niti obrnuto, već ekstremističke grupe rade loše svima nama koji želimo da Hrvatska bude mjesto za život svih.
Ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić u obraćanju je ponovio riječi premijera Milanovića s lanjskog prijema da se zalaže život, a ne za toleranciju jer to trpljenje.
Ostojić je poručio da svi građana koji žive u Hrvatskoj trebaju biti slobodni, i tom prilikom najavio da tolerancije neće biti prema onima koji su spremni bučno i glasno iskazati nepovjerenje prema državi i netoleranciju prema manjinama.
Izaslanik predsjednika Ive Josipovića, Vito Turšić ukazao je na važnost SNV-a, ali i drugih srpskih organizacije i SPC za jačanje položaj Srba u Hrvatskoj, dodavši da svi imaju pravo na mir i sigurnost. Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko naglasio je da Hrvatska mora biti slobodna za sve građane, nacionalne manjine i ćirilicu.
Ovogodišnji dobitnici SNV-ovih nagrada su Tonči Majić koji je za istaknuti humanizam i dugogodišnju borbu za otkrivanje zločina nad Srbima u Dalmaciji i kažnjavanje njihovih počinilaca dobio medalju i plaketu “Diana Budisavljević”. Medalju i plaketu “Svetozar Pribićević” za unapređenje srpsko-hrvatskih odnosa posthumno je dobila Milka Kučeković iz Čukovca koja je kao manjinski aktivist u Ludbregu i Varaždinskoj županiji jačala dobre odnose Srba i Hrvata. Medalju i plaketu “dr. Gojko Nikoliš” dobili su Ivan Fumić i Juraj Hrženjak iz Saveza antifašističkih boraca i antifašista za svoj dugogodišnji antifašistički aktivizam, kao i za stvaranje više knjiga koje se bave tom tematikom. Medalju i plaketu Nikola Tesla za razvoj srpskih institucija dobila je Nataša Desnica Žerjavić, kako zbog dugogodišnjeg prisustva u srpskim organizacijama: SDF-u tokom 90-ih, Prosvjeti, Privredniku i manjinskoj samoupravi, tako i zbog rada na obnovi i oživljavanju Kule Stojana Jankovića u Ravnim kotarima.
U ime nagrađenih govorio je Ivan Fumić, ističući da su priznanja značajna jer se dodjeljuju u vrijeme sve agresivnog djelovanja sve klerofašističkih grupa i pojedinaca. Fumić je podsjetio na primjere samozvanog odbora za odbranu Vukovara, na referendum o braku čija inicijatorka Željka Markić prodaje anti-bebi pilule, a koju podržava katolički kler, na ustaške pozdrave sa stadiona, na misu za Antu Pavelića, na ulice s imenima ustaških zločinaca…
Po običaju, lomljena je i česnica, nakon čega je uslijedilo druženje.
Pusić: Hrvatska vlada dosljedno provodi pozitivnu manjinskzu politiku
U komentaru na dio poslanice patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja da se progon ćirilice koristi kao paravan za nastavak progona Srba u Hrvatskoj, Milorad Pupovac rekao je da Srbi u Hrvatskoj rade na zaustavljanju tenzija stvorenih u Hrvatskoj i kampanja protiv ćirilićnog pisma.
- Vjerujem da ćemo zajedno s vladom i svim drugim akterima političkog i nepolitičkog života u tome uspjeti, a s istom vjerom smo se danas okupili i poslali takve poruke, rekao je Pupovac, izrazivši uvjerenje da do referenduma o ćirilici neće doći.
Vesna Pusić dala je komentar na Pupovčev dio govora u kome kaže da ni Srbija ni Hrvatska nisu imale dovoljno činjenične osnove za tužbe za genocid, s obzirom da su u ratu počinjeni teški ratni zločini i zločini etničkog čišćenja, ali ne i zločini genocida.
- Hrvatska je spremna razgovarati o povlačenju tužbe ako srpska strana osigura podatke o 900 nestalih u ratu, rekla je i podsjetila da je razgovor o povlačenju tužbi s rečenim uslovom bio prijedlog hrvatske vlade od samog početka mandata.
- Napravljeni su pomaci po pitanju procesuiranja osumnjičenih i optuženih za ratne zločine i povrata umjetnina, ali su nestali ljudsko pitanje i ako je srpska strana spremna osigurati podatke, mi smo spremni razgovarati o povlačenju tužbe, rekla je Pusićeva.
U komentaru na izjavu patrijarha Irineja, Pusićeva je rekla da “ako postoji ijedna vlada u jugoistočnoj Evropi, zapadnom Balkanu koja dosljedno i bez odmaka provodi pozitivnu manjinsku politiku, to je hrvatska i nijedna druga u regiji do te principijelnosti”.
Povezani tekstovi









