D.I.C. Veritas

Sputnjik, 08.03.2023, Trideset strašnih sudbina na jednom mestu: Dokument o golgoti Srba koji još dokazuju da su žrtve

Knjiga „Kad čekanje i neizvjesnost uspore ritam života“ predstavljena je danas u galeriji „Žad“. Udruženje porodica „SUZA“ omogućilo je stvaranje pisanog svedočanstva o stradanju srpskog naroda u Hrvatskoj između 1991. i 1995. godine. Trideset ispovesti o ličnim tragedijama srpskih porodica pretočeno je u knjigu o stradanju koje traje i dan danas.

Trideset svedočanstava objavljenih na srpskom i engleskom jeziku ostaće kao pisani spomenici koji će mučeništvo srpskog naroda sa prostora Hrvatske otrgnuti od zaborava.

Nestali, poginuli, prokazani i oni bez prava da dođu do istine i sahrane svoje najmilije ostaće zapisani u autentičnom dokumentu čija je poruka odbrana ljudskog dostojanstva i ravnopravan odnos prema svim žrtvama.

 

Srbi nisu narod koji mrzi

Dragana Đukić, predsednica Udruženja „Suza“ napomenula je za Sputnjik kako je važno istaći da Srbi nisu narod koji mrzi, ali da je važno sve žrtve jednako tretirati. Niko ne poriče da se u jeku rata dešavaju stravični zločini sa svih uključenih strana, ali ono što uporno i godinama bode oči jeste činjenica da srpske žrtve nemaju isti tretman kao što imaju ostale. Upravo je ispravljanje ove nepravde ono čemu teži njeno udruženje.

Uvek se oseti ta neka superiornost sa hrvatske strane zato što su oni deo Evropske unije i zato što iza njih stoji država. Kad pričamo o krajiškim Srbima, mi ne znamo ko stoji iza nas. Svu svoju energiju potrošismo na dokazivanje da su i Srbi žrtve, umesto da radimo na traganju za nestalima, rekla je Đukić za Sputnjik.

Govoreći o mogućnosti pominjera, ona napominje da hteli-ne hteli, komšije Hrvatima moramo da budemo, ali da je baš radi tih dobrosusedskih odnosa vrlo bitno suočiti se sa prošlošću i preuzeti odgovornost za počinjeno.

 

Moramo da popravimo šta se popraviti može, a to pre svega znači vraćanje posmrtnih ostataka kako bi se smirili grobovi i duhovi naših poginulih. Onda tek možemo da vidimo kako ćemo dalje da idemo kroz život.

 

Borba za svaku žrtvu

Savo Štrbac, predsednik Dokumentaciono informacionog centra „Veritas“ i jedan od prisutnih na promociji knjige govori o neprekidnoj borbi koju, nažalost, Srbi i dan danas moraju da vode kako bi došli do istine o svojim najmilijima. Njegova organizacija je neumornim radom svojevremeno uspela da pitanje stradanja Srba iznese pred Međunarodni sud pravde, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, Federalni sud u Čikagu, a i dan danas se veliki broj postupaka vodi pred hrvatskim sudovima na svim nivioima.

 

To je svakodnevna borba, svakodnevna bitka za svaku žrtvu. Ovde se nažalost ništa ne čuje o tome, ali bolje ikad nego nikad, rekao je Štrbac za Sputnjik.

 

Ministarstvo kulture Republike Srbije, Muzej žrtava genocida i Udruženje „Građanska inicijativa“ obezbedili su finansijska sredstva pomoću kojih je knjiga o srpskoj goltoti ugledala svetlost dana.

 

Milica Trklja

 

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.