БЕОГРАД, 2. ФЕБРУАРА /СРНА/ – Шеф српског правног тима пред Међународним судом правде у Хагу Саша Обрадовић изјавио је да очекује да тај суд сутра одбаци хрватску тужбу против Србије за геноцид.
“Правни тим који је заступао Србију у овом спору очекује, што је за нас најважније, да хрватска тужба буде одбијена или, штавише, да буде одбачена у делу који се односи на 1991. годину”, рекао је Обрадовић у телефонској изјави за Срну из Хага.
Обрадовић је истакао да је српски правни тим остварио своју намјеру да пред судом изнесе основу тезу, а то је да прије свега хрватска операција “Олуја” заслужује да буде квалификована као геноцидна акција.
“Имајући у виду аргументацију коју је Хрватска износила свих ових година, колико је трајао тај судски спор, а која је била крајње чудна у односу на актуелну судску праксу поводом кривичног дела геноцида, ми смо поднели противтужбу са интенцијом да покажемо да, ако би геноцид требало тумачити тако како су га адвокати Хрватске представили, онда је пре свега операција `Олуја` из 1995. године била та геноцидна акција”, рекао је Обрадовић.
Он је указао да независно од одлуке Суда, најважнија чињеница остаје да су докази о страдању српског народа у Хрватској – како 90-тих година тако и у Другом свјетском рату, сада трајно презентовани и свима доступни на сајту Међународног суда правде као главног правосудног органа УН.
“Што се тиче неких циљева које смо имали са противтужбом, они су већ испуњени, а оставићемо сутра суду на оцену да ли је то заиста геноцид или се можда у томе стичу елементи неког другог кривичног дела”, закључио је Обрадовић.
Међународни суд правде у Хагу објавиће сутра пресуду по узајамним тужбама Хрватске и Србије за геноцид извршен на подручју Хрватске од 1991. године и 1995. године.
Очекује се да ће суд прво изрећи своју одлуку поводом тужбе Хрватске против Србије, која је поднесена 1999. године, а потом и поводом противтужбе Србије против Хрватске из 2009. године.
Србија је од Међународног суда правде затражила да операцију “Олуја”, коју су извршиле оружане снаге Хрватске, прогласи за геноцид над спрским народом и ту државу прогласи кривом због кршења Конвенције о спречавању геноцида.
Одлуке Међународног суда правде су обавезујуће за све чланице УН.
Одлука, коју доноси 17 судија, и то 15 сталних и по један из Хрватске и Србије, изриче се јавно и објављује на енглеском и француском језику.