Предсједник Документационо-информационог центра “Веритас” Саво Штрбац изјавио је да овај центар сваке године традиционално обиљежава тужне годишњице и сјећа се злочиначке хрватске војно-полицијске акције “Олуја”, у којој је убијено или нестало око 2.000 Срба, док је више од 220.000 њих протјерано, те навео да ће на трибини “Дани туге и сјећања” у Бањалуци бити промовисана и три “Веритасова” издања.
“Ове године имамо Билтен `Дани туге и сјећања` и под тим називом одржавамо и нашу трибину. Присјетимо се догађаја описаних у билтену, и то су све оно што се дешава са Крајишницима, Србима из Републике Српске Крајине без обзира гдје су сада”, рекао је Штрбац вечерас новинарима у Бањалуци.
Он је нагласио да је потребно његовати културу сјећања и додао да је друго издање “Хроника прогнаних Крајишника”, те треће издање “Процесуирање за ратне злочине почињене на подручју Хрватске”.
“То је књига у облику енциклопедије гдје смо описали 4.000 процесуираних особа за ратне злочине у Хрватској”, рекао је Штрбац и додао да је од поменутих процесуираних, тек око три одсто припадника хрватске војске и полиције.
Он је рекао да је више од 700 правоснажно осуђено, а највише Срба и припадника бивше ЈНА.
Штрбац је навео да је ове године на десетине нових истрага отворено и подигнуто оптужница, изречено пресуда, али и да то више нико не прати ни у Хрватској, нити у српским земљама.
Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир рекао је да је хрватска војно-полицијска акција “Олуја” један од највећих злочина према српском народу почињен у 20. вијеку.
Будимир је оцијенио да је најтужније то што је “Олуја” злочин који још траје, јер Срби трагом нестају сваким даном у Хрватској и од конститутивног народа претварају се у мањину.
“Важно је сјећати се Срба из Републике Српске Крајине, сјећати се Републике Српске Крајине, јер је она велика опомена за Србе из Републике Српске гдје год да живе”, поручио је Будимир.
Ресорни министар је рекао да српска суза нема свог родитеља и зато је важно да Срби схвате размјере злочина и оног што се десило 1995. године.
Злочиначка војно-полицијска акција “Олуја” почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Према подацима “Веритаса”, током “Олује” протјерано је више од 220.000 Срба, а на евиденцији су имена 1.903 погинулих и несталих Срба из акције и послије ње, од којих је 1.236 цивила или 65 одсто, а око три четвртине били су старији од 60 година.
Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године “Олују” оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.