D.I.C. Veritas

Срна, 30.07.2014, ЏЕЛАЛИЈА: ИСТОРИЈСКИ ЦИНИЗАМ ЗАБОРАВИТИ ЗЛОЧИНЕ

БЕОГРАД, 30. ЈУЛА /СРНА/ – Професор Стојан Џелалија сматра да би био историјски цинизам и велики злочин над истином и правдом да злочини почињени над Србима у Хрватској током 20. вијека, посебно у акцији “Олуја” у Крајини 1995. године, остану заборављени, прећутани и некажњени.

Џелалија је на промоцији десетог јубиларног Зборника радова “Грађански рат у Хрватској 1991 – 1995. година” подсјетио да је на подручју Хрватске на почетку за Србе трагичног 20. вијека живјело 40 одсто Срба, а да их је на посљедњем попису 2011. године било само 186.633 или 4,3 одсто.

“Ако није било холокауста и геноцида, забога, где нестаде толики народ. Ако тај рат називају домовинским, а убијали су грађане Хрватске, о каквом је онда рату реч”, упитао се професор Џелалија.

Он је нагласио да би била велика срамота пред потомцима уколико се Срби “не побуне” и не супротставе заташкавању истине, те да су зборници попут овог који је вечерас представљен публици у пуној сали Библиотеке града Београд, један од начина да се то учини.

Директор Документационо информационог центра “Веритас” Саво Штрбац прочитао је дијелове изјаве коју је дао пред Међународним судом правде током процеса по међусобним тужбама Србије и Хрватске за геноцид да би илустровао димензије злочина које је починила хрватска војска у акцији “Олуја”.

“Само у Голубићу код Книна, према попису становништва из 1991. године, живјело је 1.424 житеља, од тога 1.389 Срба. Шестог августа 1995. у акцији `чишћења` убијено је све затечено српско становништво – њих 15. Према попису становништва из 2011, у Голубићу живи 1.029 становника, од којих је 225 Срба”, рекао је Штрбац и додао да су остало Хрвати који су у ово мјесто досељени из БиХ.

Он је упозорио да истина мора бити понављана и промовисана да се не би десило да буде заборављена, што су злочинци из редова хрватског народа и жељели.

“Крвници у документима који свједоче о убијању Срба у Јадовну 1941. године говоре – ко нема гроба није ни умро, а ко није умро није ни живио”, рекао је Штрбац.

Историчар Предраг Марковић оцијенио је да је Зборник радова драгоцјен историјски извор, не само за оне које се баве грађанским ратом у Хрватској од 1991. до 1995, већ уопште историјом тих простора.

Према подацима “Веритаса”, у акцији “Олуја” погинула су и нестала 1.852 Србина. Протјерано је око 250.000 Срба са простора гдје су генерацијама живјели.

Ову акцију званична Хрватска 5. августа обиљежава као “битку над биткама” и даном домовинског рата.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.