D.I.C. Veritas

Večermje novosti, 17.02.2013., Dokazi za “Oluju” stigli iz Čikaga

MOŽEMO da dokažemo da je “Oluja” bila organizovani, sistematski i široko rasprostranjeni napad na civilno stanovništvo. To je ujedno i definicija zločina protiv čovečnosti, i onoga što se dogodilo tokom ove operacije.

Ovo poručuje američki advokat srpskog porekla Robert Pavić, punomoćnik nekoliko stotina hiljada Krajišnika, koji su tužili američku vojnu korporaciju MPRI zbog toga što je naoružavala i obučavala Hrvate tokom “Oluje”. Krajišnici, okupljeni u dve organizacije “Žrtve genocida u Krajini” i “Srpski krajiški sabor” traže odštetu od deset miliona dolara.

Prema Pavićevim rečima, ovo je trenutno jedan od najjačih procesa u Čikagu, ali svakako prvi u kome je privatna vojska izvedena pred sud.

- Čekamo da Vrhovni sud u Čikagu donese odluku – kaže u ekskluzivnom razogoru za “Novosti” Pavić. – U tužbi, mi tvrdimo da su američki plaćnici učestvovali, pomagali i podržavali ratni zločin, koji je ujedno i zločin protiv čovečnosti i genocid.

Na pitanje kako oslobađajuća presuda Haškog tribunala protiv trojice hrvatskih visokih oficira na čelu sa Antom Gotovinom utiče na proces koji se odvija u Čikagu, Pavić odgovara: 

ČIKAGO SUDNICA I DRUGI DOM

PAVIĆ je mogao da bira gde će podneti tužbu protiv MPRI: u Vašingtonu, Njujorku ili Čikagu. Izbor je pao na ovaj poslednji grad. – U Njujorku je zakon mnogo nepovoljniji za nas, dok je u Vašingtonu nešto bolja situacija. Ipak, propisi u Čikagu najviše idu u našu korist. Pored toga, u Čikagu živi najviše Srba na svetu, odmah posle Beograda. Time smo hteli da pokažemo da Čikago može da bude smatran domom srpske zajednice u Americi – ističe naš sagovornik.

 

- Pravno gledano, bilo bi nam lakše da možemo da predamo sudu osuđujuću presudu i kažemo: “Evo dokaza da je počinjen ratni zločin”. Ali, sada to ne možemo da uradimo – kaže Pavić. – Moramo da dokažemo da se on zaista i dogodio. Doduše, presuda protiv Gotovine ne kaže da nije bilo ratnog zločina, već da nije bilo dovoljno dokaza da se za to osude oni kojima se sudilo. Ona je i sama po sebi kontroverzna i, kao što znate, mišljenje većine sudija nema uporište u pravu. Ipak, nema nikakve sumnje oko toga da je napad na civile bio zločin protiv čovečnosti. Mi sada treba da dovedemo svedoke- mirovnjake iz Kanade koji će potvrditi da je tokom “Oluje” otvarana vatra na nenaoružane civile.

Robert Pavić je jedan od najpoznatijih advokata u državi Ilinois, a poslednje dve godine nosi titulu najboljeg. Branio je prvog predsednika RS, a danas haškog optuženika Radovana Karadžića kome se sudilo u Americi 1995. godine. Takođe, pred Haškim tribunalom branio je i Biljanu Plavšić, jedinu ženu optuženu pred tim sudom. U poslednjih desetak godina specijalizovao se za kolektivne tužbe, baš kao što je ova podneta u ime oko 200.000 proteranih Krajišnika.

- Nismo podneli tužbu za lične povrede, jer neko je bio lakše povređen, neko teže, neko je umro. Sve je to teško izračunati. Tužili smo MPRI zbog zajedničke sudbine tog naroda: prisilnog progona žena, petogodišnjaka, desetogdišnjaka, vlasnika imovine i onih koji ništa nisu imali – poručuje Pavić.

 

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.