D.I.C. Veritas

“Večernji list”, 07.06.2012. Predsjednik Haaškog Tribunala očekuje završetak pet sudskih procesa do prosinca ove godine Odluka o žalbi Gotovine i Markača do prosinca

Meron nije imenovao žalbeni proces u slučaju Gotovina i Markač ali očekuje se da će i to biti okončano do kraja godine

Povećaj Odluka o žalbi Gotovine i Markača do prosinca

Zbog “donošenja inovativnih mjera” Žalbeno vijeće je raspravu u slučaju Gotovine i Markača održalo devet mjeseci prije nego se ranije predviđalo, naglasio je Meron

Predsjednik ICTY-a, sudac Theodor Meron, na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a u redovnom polugodišnjem izvješću govorio je o napretku u radu Haaškog suda. Naglasio je da su provedene reforme u radu suda pokazale rezultate te da će pokušati sve procese završiti do kraja 2014. godine, iako procjenjuje da će biti potrebno i duže vrijeme jer su slučajevi poput Karadžića, Mladića i Hadžića zbog njihova bijega kasno počeli.

Predsjednik Meron je govorio o teškim izazovima s kojima se suočavaju u Tribunalu u posljednjim godinama svoga mandata, naglašavajući posebno osipanje kvalitetnog osoblja koje je potražilo bolje poslove i napustilo Haaški sud. Meron je obavijestio VS da se od osam slučajeva koji se trenutačno vode pred Sudom, za pet očekuje da će biti završeni do prosinca 2012. Nije imenovao žalbeni proces u slučaju Gotovina i Markač ali očekuje se da će i to biti okončano do kraja godine. Slučajevi Ratka Mladića i Gorana Hadžića vjerojatno će trebati više vremena pa će “probiti” izlaznu strategiju Haaškog suda koji po rezoluciji VS mora završiti do kraja 2014. godine.

Predsjednik je naglasio da upravo zbog “donošenje inovativnih mjera” Žalbeno vijeće je raspravu u slučaju Ante Gotovine i Mladena Markača održalo devet mjeseci prije nego se ranije predviđalo. Što se tiče osnivanja informativnih centara u regiji bivše Jugoslavije, predsjednik je obavijestio Vijeće sigurnosti o obvezi Vlade Republike Hrvatske za uspostavu takvog centra, te naglasio potporu za centar iz Sarajeva koju je dobio od bošnjačkih i hrvatskih članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Sud još uvijek čeka pozitivni odgovor od Vlade Srbije o uspostavljanju informacijskih centara na svom području.

Brammertz osudio Nikolićevu izjavu o Srebrenici

Glavni tužitelj haaškog suda Serge Brammertz Vijeću sigurnosti predstavio je svoje 17. polugodišnje izvješće o suradnji zemalja bivše Jugoslavije s njegovim uredom i strategiji okončanja rada Tužiteljstva. Naglasio je napredak u dva trenutno najznačajnija slučaja: Karadžić i Mladić. Suđenje Mladiću je počelo 16. svibnja , manje od jedne godine nakon njegova uhićenja a Brammertz je rekao da je “nakon 16 godina Mladićeva bijega, početak suđenja bio značajan dan za sud i za mnoge žrtve kaznenih djela”. Do listopada ove godine, samo tri predmeta ostat će u prezentaciji dokaza i za pet slučajeva očekuje se presuda do kraja ove godine.

Glavni tužitelj tvrdi da je i dalje zabrinuti zbog nedostatka napretka u suradnji sa Srbijom i traži istragu i kazneni progon pojedinaca iz vlasti koji su pomogli u bijegu Karadžiću, Mladiću i Hadžiću. Upozorio je postoje ozbiljni problemi u provedbi nacionalnih strategija za ratne zločine, osobito u Bosni i Hercegovini, gdje su tisuće slučajeva teških zločina još uvijek zahtijevaju praćenje. Poručio je da ako se više sredstva ne izdvoji za rad, Nacionalna strategija za ratne zločine u Bosni i Hercegovini neće uspjeti.

Brammertz je osudio nedavnu izjavu novoizabranog srpskog predsjednika Tomislava Nikolića koji je negirao da se dogodio genocid u Srebrenici u srpnju 1995. godine.

- Takve izjave nisu prihvatljive i u suprotnosti su s pravnim i činjeničnim dokazima Međunarodnog suda pravde – poručio je Brammertz. Zaključio je da takva retorika predstavlja korak unatrag, otežava patnju žrtava i ugrožava krhki proces pomirenja na području bivše Jugoslavije.

Povezani tekstovi

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailfacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Komentari su isključeni.