Predsjednik tročlanog vijeća koje će odlučivati o reviziji bit će sudac Ivan Turudić, a prema jučer upućenim pozivima ročište će biti već u petak
Blaženi kardinal dr. Alojzije Stepinac uskoro bi konačno mogao biti i sudski rehabilitiran jer je njegov nećak Boris Stepinac jučer Županijskom sudu u Zagrebu podnio zahtjev za revizijom presude kojom ga je komunistički režim osudio na 16 godina strogog zatvora. Prema Zakonu o kaznenom postupku ako je umrla osoba koju su sudovi bivše Jugoslavije osudili za vrijeme komunističke vladavine, poništenje osude do koje je došlo zlouporabom političke moći mogu zatražiti zakonski nasljednici. Tek ako su nasljednici nepoznati, reviziju mogu izjaviti udruge za zaštitu ljudskih prava sa sjedištem u RH tako da, dok god ima živih nasljednika, bez njihove inicijative revizija nije bila moguća.
Predsjednik tročlanog vijeća koje će odlučivati o reviziji bit će sudac Ivan Turudić, a prema upućenim pozivima ročište će biti u petak. Ukoliko je revizija nepotpuna ili nedopuštena, i vijeće je može odbaciti. Bit će odbijena ako ne postoje razlozi zbog kojih je izjavljena, a ako je utemeljena, pobijana odluka može biti u cijelosti ili djelomice poništena u izreci o kaznenoj odgovornosti. Na tu se odluku mogu žaliti i podnositelj revizije i državni odvjetnik u roku od 15 dana, o čemu onda odlučuje Vrhovni sud u vijeću od pet sudaca.
Inače, Sabor je 14. veljače 1992. donio Deklaraciju o osudi političkog procesa i presude kardinalu dr. Alojziju Stepincu. U Deklaraciji se ističe da je Stepinac u montiranom političkom procesu “nepravedno suđen, čime je nanesena nepravda i uvreda hrvatskom narodu”, a cilj je bio i “uništenje Katoličke crkve kao vjekovnog čuvara i zaštitnika očuvanja identiteta i slobode hrvatskog naroda”. Deklaracija još ističe: “Iako hrvatski narod i Katolička crkva nikada nisu priznali osudu nadbiskupu Stepincu, hrvatski Sabor kao najviše predstavničko tijelo Hrvatske izricanjem jasnog stava prema nepravednoj osudi kardinala Stepinca ispravlja jednu povijesnu nepravdu i uvredu hrvatskom narodu”. Njome su osuđeni svi politički procesi brojnim nevino suđenimsvećenicima, redovnicima i vjernicima.
Paradoksalno je da osuda Stepinca opstala kao pravna činjenica više od četvrt stoljeća.